eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2010

Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2010

2011-02-02 09:41

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2010


Deweloperzy polubili rodzinę

Ubiegły rok z całą pewnością stał pod znakiem programu „Rodzina na Swoim”. Zdaniem CEE Property Group był on jednym z głównych stymulatorów rynku nieruchomości tak pierwotnego, jak i wtórnego.

W 2010 r. z rządowego dofinansowania skorzystało 43120 kupujących nieruchomości, a wartość kredytów na ten cel sięgała 8,07 mld zł. Stopień wykorzystania programu w ub. roku wielokrotnie przewyższył ten z lat 2007-2009, co naszym zdaniem świadczy o coraz lepszym dostosowywaniu deweloperów swojej oferty do programu. Przyczyniło się do tego również znaczne podwyższenie limitów cen w programie. Pomoc RnS przełamywała też psychologiczny opór klientów przed zaciąganiem kredytów mieszkaniowych.

Jak podają autorzy raportu, w ub. roku 24,18 proc. kredytów RnS kierowana była na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, 59,6 proc. na wtórny i 16,18 proc. na zakup domu jednorodzinnego. W 2010 r. odsetek wykorzystania kredytu z programu RnS na rynku pierwotnym był najwyższy w całej dotychczasowej historii jego funkcjonowania, i podobny jak w 2009 r.

fot. mat. prasowe

Struktura wykorzystania programu „Rodzina na Swoim” w 2010 r. (w proc.)

Struktura wykorzystania programu „Rodzina na Swoim” w 2010 r. (w proc.)


Warto zwrócić uwagę, że dominującą grupą klientów korzystających z programu byli dwudziestolatkowie. Nabywcy nieruchomości w wieku od 25 do 29 lat, którzy stanowili ponad połowę wszystkich składających wnioski.

Rok 2010 w całej dekadzie

Miniony rok był dla deweloperów, pod względem liczby oddanych do użytkowania mieszkań, najlepszym w minionej dekadzie po latach 2008 i 2009, kiedy na rynek trafiło odpowiednio 66,7 i 77,3 tys. lokali. CEE Property Group ocenia, że dwulecie 2008-2009 było wyjątkowe. W tym okresie do użytkowania oddawane zostały lokale, większości których budowa była rozpoczęta w szczycie mieszkaniowego boomu. Rok miniony jest pierwszym, kiedy na rynek trafiały lokale, których realizacja wystartowała w większości już na początku osłabienia rynku.

Dr Paweł Grząbka, Prezes Zarządu CEE Property Group zauważa, że rok 2010 kończy ważny okres w działalności firm deweloperskich powrotem do fazy wzrostu cyklu koniunkturalnego w branży deweloperskiej, który rozpoczął się w 2010 roku i prawdopodobnie będzie kontynuowany w roku 2011. W latach 2009 i 2010 działalność operacyjną zawiesiła spora część firm deweloperskich nie mogąca poradzić sobie z nową rzeczywistością rynkową i problemami finansowania działalności budowlanej.

- Rok 2011 będzie okresem ostrej selekcji i wtedy okaże się, które spółki deweloperskie znalazły skuteczny sposób na przetrwanie i rozwój w sytuacji niekorzystnych warunków finansowania inwestycji. Część spółek przyzwyczajonych do łatwych i tanich kredytów inwestycyjnych czeka na poprawę otoczenia gospodarczego i poprawę dostępności kredytów na budowę mieszkań; mogą się jednak tego szybko nie doczekać i w efekcie ograniczą sobie możliwość budowy nowych inwestycji. Wygrają te spółki deweloperskie, które proaktywnie podejdą do finansowania nowych inwestycji i potraktują to jako wyzwanie, a nie jako problem – mówi Paweł Grząbka.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: