eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym

Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym

2010-12-21 13:18

Przeczytaj także: Strategia systematycznego inwestowania


Przede wszystkim należy pamiętać, że system działa w ramach sprzężenia zwrotnego, nasyconego subiektywnymi odczuciami. Inwestorzy działają w określony sposób, ponieważ znaczna ich część wierzy, że należy tak właśnie postępować. Występuje tu znany mechanizm przepowiedni samospełniającej. Nie jest więc do końca pewne, czy istnieją obiektywne reguły, że np. rynek „lubi” pewne wartości jego parametrów (poziomów indeksów giełdowych, kursów walut itp.), czy jest jedynie to skutek przekonania że tak powinno być, ze względu na opinie autorytarnych środowisk, których subiektywne opinie uważa się za oddające obiektywny stan rzeczy.

Przyjęcie lub odrzucenie wspomnianych hipotez nie oznacza bynajmniej, by gra giełdowa miała być uznana za, na przykład, bardziej rozwiniętą formę gry w orła i reszkę, tzn. gdzie z równym prawdopodobieństwem zarówno wygrywa się, jak i przegrywa. Uczestnicy rynku finansowego znajdują się w lepszej sytuacji. Papiery wartościowe są bowiem odwzorowaniem gospodarki. Jeśli gospodarka się rozwija (a zwykle rozwija się, choć w różnym tempie), rośnie jej majątek. Musi się to pozytywnie odbić na cenach papierów wartościowych. Prawo do większego majątku ma przecież większą wartość niż do mniejszego, dług firmy zabezpieczony na wyższym majątku ma wyższą wartość niż na mniejszym itp.

Mimo zastrzeżeń co do szans wypracowania efektywnej strategii pewne właściwości gry rynkowej zostały rozpoznane i mogą w tym działaniu pomóc. Można więc wskazać na potwierdzone badaniami następujące fakty:
  1. istnieje dodatnia korelacja między liczbą informacji i wiedzą o procesach rynkowych a szansą wygrania,
  2. ryzyko inwestowania w poszczególne papiery wartościowe jest zróżnicowane – im większe ryzyko, tym większa wartość oczekiwanej wygranej (wyższa nadzieja matematyczna),
  3. stopień ryzyka zmniejsza się poprzez dywersyfikację operacji papierami wartościowymi,
  4. mechanizm gry giełdowej nie jest do końca rozpoznany, gdyż mimo użytecznych modeli objaśniających i procedur postępowania, istnieje wiele zjawisk które dotąd nie znalazły przekonującego wytłumaczenia (np. relatywnie wysoki wzrost cen styczniowych, wyższy wzrost cen małych firm, słaba korelacja między rentownością a cenami itp.),
  5. wachlarz możliwych obszarów inwestowania w papiery wartościowe na giełdzie jest olbrzymi, co pozwala wykorzystać indywidualne predyspozycje i wiedzę – nie trzeba ogarniać całego rynku papierów wartościowych, by skutecznie przeprowadzić swoją strategię skierowaną na wybrany obszar.

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: