eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 37/2010

Polska: wydarzenia tygodnia 37/2010

2010-09-13 14:35

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 36/2010

  • W Krynicy odbyło się już dwudzieste Forum Ekonomiczne. W tym roku uczestniczy w nim ponad 2,3 tys. gości z 60 krajów oraz 500 dziennikarzy. Tegoroczne Forum otworzył panel "Europa po Lizbonie, strategie dla przyszłości".
  • Według projektu budżetu na 2011 r. w bieżącym roku deficyt budżetowy wyniesie 48.320,0 mln PLN - planowany był na poziomie 52.214,2 mln PLN. Ponadto przewiduje się wzrost dochodów w porównaniu do planowanych o 555.047 tys. PLN.
  • Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki w całym 2010 r. wzrost PKB powinien osiągnąć poziom 3,3 proc. Ponadto prognozuje się wzrost spożycia ogółem na 2,8 proc., spożycia indywidualnego na 2,7 proc., a akumulacji na 7,3 proc.
  • Wg NBP w lipcu wyeksportowaliśmy towary za ok. 10 mld euro, a import wyniósł 10,6 mld euro. Tym samym deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 865 mln euro i był o 420 mln euro niższy niż w lipcu 2009 roku.
  • Według prezesa NBP w przyszłym roku wzrost gospodarczy może być wyższy niż 3,5 proc.
  • Według Minister Pracy szacunkowy poziom bezrobocia w miesiącu sierpień wyniósł 11,3 proc. - w stosunku do lipca spadło ono o 0,1 pkt proc.
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło, że wartość wydatków kwalifikowanych na podstawie wniosków o dofinansowanie UE była na poziomie 41,9 mld PLN, 30,7 mld PLN pochodziło z UE.
  • W okresie poł. stycznia-10 wrzesień Bank Gospodarstwa Krajowego przelał na konta wnioskodawców programów UE 17158,2 mln PLN.
  • Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w sierpniu sprzedaż nowych samochodów (osobowych i dostawczych) wzrosła o 7,1 proc. w stosunku do sierpnia 2009 r.
  • Zgodnie z szacunkami firmy badawczej PMR rynek budownictwa drogowego w Europie Światowej do 2013 r. szacowany jest na 15 mld EUR, w tym na 6 mld EUR oszacowano polski rynek budownictwa drogowego.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KRYNICKIE FORUM EKONOMICZNE

Jak ten czas szybko płynie... To już po raz dwudziesty w Krynicy na Forum Ekonomicznym spotykają się czołowi politycy, biznesmeni, ludzie nauki i kultury z Europy, chociaż przybyło tam też wielu przedstawicieli z odległych stron całego świata. W tym roku uczestniczy w nim ponad 2,3 tys. gości z 60 krajów oraz 500 dziennikarzy. Organizatorami są Instytut Wschodni oraz Rada Programowa Forum. Paneliści to eksperci i liderzy życia politycznego, gospodarczego oraz kulturalnego z Europy, Azji i Ameryki. Krynickie Forum Ekonomiczne to nie to co szwajcarskie Davos, ale na pewno jest to płaszczyzna dla wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami, której nie można lekceważyć. Wydaje się, że w trakcie tegorocznego, pierwszego po kryzysie spotkania warto przyglądnąć się temu, jak na najważniejsze wyzwania stojące przed Europą, ale też Polską spoglądają uczestnicy Forum...

Z całą pewnością krynickie Forum ekonomiczne to nie szwajcarskie Davos i jego uczestnicy nie mogli sobie postawić ambitnego celu zdiagnozowania najważniejszych problemów współczesnego świata, chociaż przyjechała brukselska elita. W naszej opinii na kilka elementów Forum warto zwrócić uwagę. Tematem przewodnim tegorocznego Forum jest "Europa po Traktacie Lizbońskim - strategie na przyszłość". To dobry temat dziś, bo obecny rok jest pierwszym, w którym ten traktat obowiązuje.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso przyznał, że strategia lizbońska na lata 2000-2010 zakończyła się porażką. Uważa on jednak, że strategia do 2020 będzie bardziej skuteczna. Jego zdaniem potrzebna jest nie tylko unia monetarna, ale i ekonomiczna. Potrzebna jest większa koordynacja działań. Jako przykład przytoczył przyjęty ostatnio przez unijnych ministrów finansów projekt kontroli budżetów narodowych każdej wiosny. Ma to spowodować, że Unia w przyszłości uniknie powtórki z greckiego kryzysu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek prowadził debatę na temat traktatu lizbońskiego, wprowadzonego w życie z początkiem stycznia. Wyraził nadzieję, że traktat „zdynamizuje Unię, wzmocni możliwości tworzenia prawa w UE, dzięki niemu Unia będzie działała sprawniej i lepiej odpowie na oczekiwania obywateli”.

Polski Prezydent poinformował, że nasza prezydencja będzie działać na rzecz „pogłębienia integracji i poszukiwania solidarności w Unii, np. w sprawach energetycznych, będziemy poszukiwać nowych impulsów dla przyspieszonego rozwoju gospodarczego i szans na to, żebyśmy się mogli lepiej komunikować ze światem zewnętrznym”.

Warto też zwrócić uwagę na imprezy towarzyszące krynickiemu Forum, czyli na III Forum Inwestycyjne pod patronatem ministra skarbu Aleksandra Grada w Tarnowie, oraz na IV Forum Regionów, pod patronatem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

Poza wymianą poglądów i przedstawieniem przez kraje decyzji gospodarczych (praktycznie już znanych) media nie przedstawiły żadnych istotnych, nowych koncepcji... cóż... jesteśmy dopiero klika miesięcy po kryzysie, który silnie osłabił gospodarkę...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: