eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Duże firmy gotowe na inwestycje

Duże firmy gotowe na inwestycje

2010-08-12 00:27

Duże firmy gotowe na inwestycje

Jak ocenia Pan(i) rzeczowy majątek trwały firmy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Duże firmy to niespełna 0,2% ogólnej liczby przedsiębiorstw w Polsce (3,4 tys.), a jednak wypracowują one aż 1/3 PKB wytwarzanego przez ten sektor i prawie 25% całego PKB. Pracuje w nich ponad 40% osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, a ich inwestycje to ponad 50% wartości inwestycji wszystkich firm. Z drugiej edycji badania "Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2010" przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte wynika, że duże przedsiębiorstwa poradziły sobie z kryzysem i są gotowe do podjęcia inwestycji.

Przeczytaj także: Polskie firmy a innowacyjność

fot. mat. prasowe

Znaczenie inwestycji z 2009 r. w dalszym rozwou firmy

Znaczenie inwestycji z 2009 r. w dalszym rozwou firmy

„Przedsiębiorstwa duże, małe i średnie, poradziły sobie z osłabieniem gospodarczym w 2009 r. Szybko zareagowały na niespodziewaną zmianę koniunktury, udało im się ograniczyć koszty do poziomu pozwalającego na utrzymanie rentowności na dodatnim poziomie. I zrobiły to ograniczając restrukturyzację zatrudnienia do minimum. Negatywnym skutkiem kryzysu był jednak relatywnie niewielki wzrost przychodów ze sprzedaży, a przede wszystkim – ograniczenie inwestycji”, ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Badania PKPP Lewiatan i Deloitte wykazują, że w 2009 r. inwestowało 85 proc. firm dużych, jednak skala tych inwestycji została ograniczona. Ważne jednak, że duże przedsiębiorstwa inwestowały głównie w nowe maszyny i urządzenia, linie technologiczne, oprogramowanie, nowe technologie i w kapitał ludzki, a zatem ich decyzje inwestycyjne miały jakościowy, a nie ilościowy (rozszerzający posiadane moce wytwórcze) charakter. Dzięki temu dzisiaj są lepiej przygotowane do konkurowania na rynkach zewnętrznych.

fot. mat. prasowe

Priorytety biznesowe firmy

Priorytety biznesowe firmy

Wyniki badania dowodzą również, że dla dużych firm ciągle najważniejsze są inwestycje w rzeczowy majątek trwały. Mimo to inwestowanie w pracowników stało się już dla prawie 48% firm ważniejsze niż inwestowanie w majątek trwały. Ponadto odpowiedzi respondentów wskazują, że w najbliższych latach nie należy oczekiwać, iż inwestowanie w finansowy majątek trwały (fuzje i przejęcia) stanie się strategią dla dużej części firm. Można natomiast spodziewać się działań zmierzających do modernizacji majątku, która staje się dla dużych przedsiębiorstw równie ważna jak zwiększanie możliwości produkcyjnych.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan(i) rzeczowy majątek trwały firmy?

Jak ocenia Pan(i) rzeczowy majątek trwały firmy?

Prawie 50 proc. przebadanych firm uznaje swoje inwestycje w nowe technologie za strategiczne dla działalności. Jednak same twierdzą, że to nie jest wystarczające – tylko 36 proc. uważa swój rzeczowy majątek za nowoczesny na poziomie światowym i zachodnioeuropejskim. Tym bardziej, że prawie 60 proc. dużych przedsiębiorstw ma wykorzystane moce wytwórcze w ponad 75 procentach (w tym ponad 21 proc. – w 100 proc.).

fot. mat. prasowe

Cele inwestycji w 2010 r.

Cele inwestycji w 2010 r.

Z badań PKPP Lewiatan i Deloitte wynika też, że w latach 2010-2011 tylko 9 proc. dużych przedsiębiorstw nie planuje inwestycji, a w ponad 11 proc. skala inwestycji będzie zbyt mała w stosunku do potrzeb. A zatem 80 proc. firm dużych inwestycje planuje. Ich celem ma być przede wszystkim zwiększenie sprzedaży (67 proc. firm), poprawa jakości produktów i usług (66 proc. firm), a także ciągłe obniżanie kosztów produkcji (43 proc. firm). Dlatego duże przedsiębiorstwa będą głównie inwestować w modernizację produkcji, ale także w zasoby ludzkie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: