eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2010

Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2010

2010-07-26 10:40

Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2010

© fot. mat. prasowe

Blisko połowa pracodawców (47%) planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów w nadchodzącym kwartale, a jedynie 13% zwolnienia - to wyniki międzynarodowego badania "Global Snapshot" przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International. Najłatwiej o pracę będzie w sektorze Telekomunikacji (71%) i IT (68%) oraz Bankowości (66%).

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2010

Antal International opublikował już po raz szósty międzynarodowy raport „The Global Snapshot” przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 9672 przedsiębiorstw w ponad 55 krajach na całym świecie. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz prognozy na następne trzy miesiące.

„Od początku 2010 roku obserwujemy stabilizującą się sytuację na rynku pracy w Polsce i w Europie” wyjaśnia Artur Skiba, Dyrektor Zarządzający Antal International. „Firmy systematycznie wychodzą ze spowolnienia gospodarczego oraz z optymizmem spoglądają na kolejne miesiące. „W Polsce wskaźnik aktywnego zatrudniania specjalistów i menedżerów spadł z 53% jesienią zeszłego roku do 48% w lutym bieżącego roku oraz kolejny 1% do chwili obecnej, jednak odsetek firm deklarujących zwolnienia również spadł dynamicznie z 28% do jednego z najniższych na świecie 13%. „Przypuszczam, że przez kolejne miesiące będziemy obserwować i uczestniczyć w systematycznym stabilizowaniu się rynku pracy w Polsce i na całym świecie.”

Jak rynek pracy wygląda na świecie i jak może się zmienić w nadchodzącym kwartale?

Europa Zachodnia

Wśród większych gospodarek Europy Zachodniej najwyższe wskaźniki aktywnej rekrutacji deklarowali pracodawcy z Wielkiej Brytanii (60%), Francji (53%) i Niemiec (41%), chociaż w porównaniu z lutym dla Niemiec to aż 10% spadek. Jednak wiele mniejszych krajów aktywniej poszukuje nowych pracowników: w Belgii (66%), w Szwajcarii (60%). Najbardziej pesymistyczne prognozy pochodzą z Luksemburga (29%) oraz Malty (6%).

fot. mat. prasowe

Europa Wschodnia i Eurazja

Najwyższe poziomy rekrutacji w tym regionie zanotowała Ukraina (68%), Rosja, (66%), Czechy (61%), Rumunia (50%), Polska (47%) i Bułgaria (47%). Problemy gospodarcze Węgier wpłynęły zapewne na najniższy wskaźnik rekrutacji w tym regionie – zaledwie 19% przedsiębiorstw aktywnie poszukuje nowych menedżerów lub specjalistów i jest to znaczny spadek z 28% w lutym bieżącego roku.

Afryka i Bliski Wschód

Według raportu najwyższe wskaźniki aktywnego zatrudnienia zanotowano w Arabii Saudyjskiej (74%). Również Zjednoczone Emiraty Arabskie poprawiają kondycję rynku pracy profesjonalistów, zanotowano tam wzrost deklaracji zatrudnienia z 51% na początku roku do 62% w chwili obecnej. W Nigerii natomiast zanotowany w lutym wskaźnik deklaracji zatrudniane na poziomie 79% spadł do 52%. Tendencje spadkową zaobserwowano także w Republice Południowej Afryki z 49% do 39%.

Azja

Sytuacja w Azji wyraźnie się stabilizuje. Od lutego nie zanotowano znaczących zmian w planach pracodawców związanych z zatrudnieniem w tamtym regionie.

Ameryka Północna i Południowa

Rynek pracy specjalistów i menedżerów w USA nie zmienił się znacząco od początku roku. Pozytywnym pozostaje fakt, iż procent firm deklarujących zatrudnianie wzrósł z 56% w lutym do 63% w chwili obecnej i, według deklaracji pracodawców, utrzyma tendencję wzrostową przez następne miesiące. Jednak wzrósł też odsetek firm planujących zwolnienia z 29% w lutym, do 37% w maju. W Brazylii wskaźnik aktywnego zatrudniania wzrósł z 50% na początku roku do 65% w chwili obecnej i w kolejnym kwartale przewidywany jest dalszy wzrost.

Zwycięzcy i przegrani

Na światowych rynkach pracy najwyższym wskaźnikiem planowanego zatrudnienia mogą pochwalić się następujące sektory:
  1. Bankowość
  2. Inżynieria
  3. FMCG
  4. IT – Oprogramowanie
  5. Produkacja

Najniższe wskaźniki planowanego zatrudnienia zanotowały sektory: Muzyka i rozrywka oraz Linie Lotnicze.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: