eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VI 2010

Koniunktura przemysłowa VI 2010

2010-06-23 12:26

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2010


Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieco gorzej niż w maju. Wpływają na to mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień oraz bieżącej i przyszłej produkcji. Portfel zamówień w najbliższych miesiącach może być zwiększony w większym stopniu niż przewidywano w maju. Zapasy wyrobów gotowych są uznawane nadal za nadmierne. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielki wzrost poziomu należności. Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych zgłaszają nieznaczne trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych w ubiegłym miesiącu. Może utrzymać się wzrost cen chemikaliów i wyrobów chemicznych prognozowany w maju.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Spowodowane to może być tym, że prognozy produkcji wskazują na możliwość jej nieznacznie wolniejszego wzrostu niż oczekiwano przed miesiącem. Oceny dotyczące bieżącego oraz przyszłego portfela zamówień oraz bieżącej produkcji są korzystne i lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Należności przedsiębiorstw rosną nieco szybciej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. W tej grupie przedsiębiorstw można oczekiwać niewielkiego wzrostu zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają w niewielkim stopniu podnosić ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Producenci metali oceniają koniunkturę nieco lepiej niż w maju. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w większym stopniu niż w maju. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów. Szybciej niż w maju rośnie poziom należności. Utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej optymistyczne niż w maju. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Oczekiwany jest niewielki spadek cen metali.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę nieco bardziej pesymistycznie niż w maju. Portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane, również prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w maju. Rośnie poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Zmniejszają się należności przedsiębiorstw. Podobnie jak w maju pogarsza się zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są negatywne i gorsze niż przed miesiącem. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż zapowiadano w maju. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy prognozują dalszy wzrost cen
wyrobów tekstylnych.

2. Budownictwo

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2 (w maju plus 1). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 21% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19% (w maju odpowiednio 21% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, nieznacznie lepsze od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 17%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym na poziomie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: