eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek budowlany: drogownictwo najatrakcyjniejsze

Rynek budowlany: drogownictwo najatrakcyjniejsze

2010-05-04 07:10

Przeczytaj także: Sektor budowlany wciąż dostrzega wiele barier


„Informacje napływające od największych firm deweloperskich w ostatnich miesiącach sugerują, że już w 2010 r. nastąpi początek odbudowy podaży mieszkań przez nie budowanych. Jednak w związku z długością cyklu inwestycyjnego, w latach 2010-2011 spodziewamy się spadku liczby lokali oddawanych do użytku, co będzie głównie efektem mniejszej liczby rozpoczynanych inwestycji w latach 2008-2009. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania będzie miał miejsce najprawdopodobniej dopiero w 2012 r.”, dodaje Bartłomiej Sosna.

Biorąc pod uwagę przymusowy, zimowy przestój na budowach oraz konieczność nadrabiania powstałych opóźnień, analitycy PMR oczekują wzrostu rynku budowlanego w 2010 r. w podobnym tempie, jak to miało miejsce w 2009 r., czyli w przedziale 4-5%. W latach 2011-2012 produkcja budowlano-montażowa powinna przyspieszyć, głównie dzięki szybszemu rozwojowi gospodarki, intensywnej realizacji projektów inżynieryjnych oraz poprawie sytuacji w budownictwie kubaturowym. „Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ciepłej zimy w I kwartale 2011 r., przyszły rok w budownictwie może rozpocząć się od bardzo dynamicznych wzrostów będących rezultatem niskiej bazy porównawczej”, podsumowuje analityk.

fot. mat. prasowe

Jakie segmenty rynku budowlanego będą najbardziej atrakcyjne dla polskich firm budowlanych w ciągu n

Jakie segmenty rynku budowlanego będą najbardziej atrakcyjne dla polskich firm budowlanych w ciągu najbliższych 2 lat?

Jeśli chodzi o najatrakcyjniejsze segmenty rynku budowlanego, w dalszym ciągu bezkonkurencyjne pozostaje drogownictwo – dla 76% dużych firm budowlanych jest to najbardziej interesujący sektor rynku w perspektywie najbliższych dwóch lat. Warto jednak zauważyć, że atrakcyjność tego segmentu nieznacznie spadła – w marcu 2009 r. wskazywało na niego 88% firm. Na drugim miejscu znalazło się budownictwo energetyczne, jednak wskazało na nie mniej respondentów niż w poprzednich edycjach badania. Trzecią najczęściej wymienianą gałęzią było budownictwo ochrony środowiska, którego atrakcyjność wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Warto zwrócić uwagę, że sektor mieszkaniowy stopniowo odbudowuje swoją popularność. W ubiegłorocznym, marcowym badaniu zajął on ostatnie miejsce (5%), zaś aktualnie znajduje się on na miejscu czwartym (18%). Wyraźny spadek popularności odnotowało natomiast budownictwo obiektów sportowych i rekreacyjnych, co wynika głównie z faktu zakończenia procedur przetargowych na większość dużych obiektów sportowych - podaje PMR.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: