eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Studia techniczne: kobiety wciąż rzadkością

Studia techniczne: kobiety wciąż rzadkością

2010-04-14 00:30

Przeczytaj także: Dlaczego wybieramy studia techniczne?


Najważniejsze wyniki badania:

"Dziewczyny na politechniki!" – udział dziewczyn w ogólnej liczbie studentów polskich publicznych uczelni technicznych

Od roku akademickiego 2007/2008, czyli od pierwszej edycji akcji "Dziewczyny na politechniki" na pierwszy rok studiów przyjęto prawie 10 tysięcy więcej dziewczyn. W roku akademickim 2009/2010 udział kobiet w ogólnej liczbie studentów to 32,5% – czyli dokładnie 107 654. Jednak na kierunkach stricte technicznych jest to nadal już tylko od kilku do kilkunastu procent. Najmniej kobiet jest na wydziałach: elektrycznym, elektrotechnicznym, robotyki, budownictwa maszyn. Rekordzistami w tym zakresie są Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej, gdzie studiuje zaledwie 2,4% kobiet oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Radomskiej – 2,6%.

Na uczelniach biorących udział w II edycji akcji "Dziewczyny na politechniki!", w roku akademickim 2009/2010 możemy zaobserwować przyrost udziału kobiet w ogólnej liczbie studentów równy 1,4% (czyli 6 576 osób). Politechniki, które nie uczestniczyły w projekcie, odnotowały przyrost wynoszący jedynie 0,6%. Ogólna liczba studentek spadła natomiast na czterech uczelniach – Politechnika Koszalińska (o 82), Politechnika Śląska (o 281), Politechnika Lubelska (o 306), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (o 78). Dwie ostatnie uczelnie nie brały udziału w drugiej edycji akcji.

Najwięcej kobiet studiuje na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (52,6%) i na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (41,8%), najmniej zaś na Wojskowej Akademii Technicznej (19,8%). Najwięcej stosunkowo kobiet na kierunkach stricte technicznych ma Politechnika Gdańska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – najmniej Opolska i Radomska.

Rodzynki – czyli udział kobiet we władzach administracyjnych polskich politechnik

Z badania wynika, że wśród rektorów polskich uczelniach technicznych mamy jedną kobietę – panią profesor Marię Nowicką-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej.

Wśród ponad 70 prorektorów polskich politechnik jest tylko 5 kobiet (stanowią więc one 7% ogółu), a na szczeblu władz dziekańskich – wśród 164 dziekanów – mamy ich zaledwie 10 (czyli 6,1% ogółu).

Lepiej wygląda sytuacja wśród władz studenckich: tu, co czwartym przewodniczącym samorządu studenckiego jest kobieta.

Stosunkowo najwięcej kobiet we władzach różnego szczebla mają: Politechniki Białostocka i Opolska.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: