eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Długi to dla Polaków wstydliwy problem

Długi to dla Polaków wstydliwy problem

2010-03-20 00:44

Przeczytaj także: Długi Polaków w 2009 r. wg KRUK SA


fot. mat. prasowe

Czy stosował/a Pani/Pan chociaż raz metodę zaciągania nowego długu do spłacenia poprzedniego długu?


Prawie 35% zadłużonych respondentów przyznaje, że zaciągało nowe zobowiązanie do spłacenia poprzedniego zadłużenia. Jest to bardzo niebezpieczna metoda, która może prowadzić do tzw. „pętli kredytowej”. Takie postępowanie wpisuje się w zestaw wielu nieracjonalnych zachowań podejmowanych przez dłużników, o których pisaliśmy wcześniej. Nie można oczywiście wykluczyć, że ta grupa jest jeszcze liczniejsza, ponieważ część osób spośród pozostałych 65% mogła się nie przyznać do stosowania takiej dźwigni kredytowej.

fot. mat. prasowe

Czego przede wszystkim oczekuje Pani/Pan od firmy windykacyjnej? (Proszę wybrać jedną najważniejszą odpowiedź)


Gdy zapytano respondentów o to, czego oczekują od firm windykacyjnych, także pojawił się obraz dość nieracjonalnych oczekiwań. Konsumenci najczęściej oczekują tego, że firma zmniejszy im zadłużenie lub maksymalnie odroczy termin spłaty (te oczekiwania są typowe dla co trzeciego respondenta). Jest to zatem poszukiwanie sposobu na odroczenie problemu, a nie na jego rzeczywiste rozwiązanie. Takie odraczanie problemu jest typowe w sytuacji odczuwania silnego stresu lub konieczności poradzenia sobie z różnymi negatywnymi emocjami (np. wstydem). Można zatem przypuszczać, że osłabienie takich emocji u osób zadłużonych może wpłynąć pozytywnie na poszukiwanie przez nie bardziej racjonalnych metod postępowania. Prawie 10% osób chce stworzenia metody kontaktów z firmą windykacyjną, aby nie było konieczności spotykania się z windykatorem. Większość konsumentów nie wie jeszcze, iż taka forma współpracy z firmą windykacyjną w ogóle jest możliwa. Ta grupa potrafi sobie ją już wyobrazić i wyjść poza typowy sposób postrzegania przez ludzi procesu windykacji, jako bezpośredniego kontaktu między dłużnikiem a windykatorem.

fot. mat. prasowe

Czy wie Pani/Pan, jak sobie poradzić ze swoim zadłużeniem?


45% respondentów stwierdziło, iż wie, jak sobie poradzić ze spłatą zadłużenia i zamierza to zrobić w przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko deklaracja i może mieć charakter myślenia życzeniowego. Z drugiej strony, warto zauważyć, że 15% dłużników przyznaje się do całkowitej bezradności. Te osoby nie widzą, jak poradzić sobie z problemem swojego długu.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: