eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości I 2010

Ceny transakcyjne nieruchomości I 2010

2010-02-08 12:38

Ceny transakcyjne nieruchomości I 2010

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W styczniu liczba transakcji na rynku mieszkań w 16 miastach Polski spadła o ok. 10 proc. w porównaniu do grudnia - wynika z transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Broker. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, bowiem styczeń i luty należą do najsłabszych miesięcy dla osób zajmujących się sprzedażą mieszkań. W tym roku dodatkowo ubijaniu interesów nie sprzyjała wyjątkowo nieprzyjemna aura.

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości XII 2009

Mimo tego sezonowego wahnięcia liczba transakcji, które wzięliśmy pod uwagę przy obliczaniu indeksu cen jest dwu i półkrotnie wyższa niż w styczniu 2009 roku, kiedy na sezonowość rynku nałożyło się także apogeum kryzysu kredytowego w Polsce.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance









Pod względem cen styczeń nie przyniósł istotnych zmian. Indeks cen mieszkań skonstruowany na bazie transakcji klientów OF i Home Broker wzrósł o 0,1 proc., przy czym ceny w pięciu miastach spadły, a w 10 wzrosły (w Szczecinie nie zmieniły się). Tylko w dwóch miastach w porównaniu do grudnia wzrosła liczba transakcji. W porównaniu do swojego najwyższego punktu z lutego 2008 roku, indeks cen znalazł się w styczniu niżej o 11,5 proc. Od dołka w czerwcu ub. r. wzrósł o 1,5 proc.

W porównaniu do stycznia 2009 roku mediana cen mieszkań wzrosła w czterech miastach, a w dwunastu spadła. Spośród pięciu miast, w których notujemy najwięcej transakcji, najmocniej – o 6,1 proc. – spadły w skali roku ceny mieszkań w Warszawie. W Krakowie wzrosły w tym czasie o 2 proc.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniały się ceny transakcyjne w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach

Jak zmieniały się ceny transakcyjne w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach

Komentarz i prognoza

Styczeń był – zgodnie z oczekiwaniami – spokojnym miesiącem na rynku mieszkaniowym i tego samego spodziewamy się także po lutym. Od marca możliwe jest ożywienie handlu, zwłaszcza że banki wyraźnie przechodzą do ofensywy poprawiając ofertę kredytów hipotecznych. W szczególności kredyty walutowe stały się dostępne także dla osób o przeciętnych dochodach, co jeszcze pół roku temu było niemożliwe.

Wiosną do sprzedaży powinny trafić nowe projekty deweloperskie. Sądzimy, że ceny sprzedawanych projektów we wczesnej fazie ich realizacji będą istotnie odbiegać w dół od cen mieszkań gotowych lub bliskich ukończenia. Nie da się wykluczyć, że taka sytuacja wpłynie na spadek średnich cen, mimo że mieszkania już istniejące nie zmienią wartości w tym czasie.

Komentarz Katarzyny Siwek, Home Broker

Styczeń był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku mieszkaniowym. Obserwujemy dalsze wyhamowanie tendencji spadkowej cen transakcyjnych. W styczniu wartość indeksu odbiegała o mniej niż 1 proc. (na minus) od średniej z 2009 roku. W 2010 roku doradcy Home Broker spodziewają się wzrostu cen nieruchomości w największych miastach średnio o 6 proc.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: