eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zaległe należności firm X-XII 2009

Zaległe należności firm X-XII 2009

2010-02-04 13:32

Zaległe należności firm X-XII 2009

Indeks Należności Przedsiębiorstw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Coraz więcej (22,1%) przedsiębiorców odczuwa poprawę sytuacji finansowej i spodziewa się utrzymania tego trendu (35,2% - najwięcej od początku 2009 r.), gdyż problemy z terminowym otrzymywaniem należności odbierają jako mniej dotkliwe. Nie przekłada się to jednak na mniejszy odsetek przeterminowanych należności w portfelu czy niższe koszty ich obsługi - wynika z badania "Portfela należności polskich przedsiębiorstw", realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj także: Zaległe należności firm X-XII 2010

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

Indeks Należności Przedsiębiorstw

Tendencje widoczne w odpowiedziach respondentów na poszczególne pytania odzwierciedla Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP). W porównaniu z poprzednią edycją badania wskaźnik niemal nie uległ zmianie, jednak jego wartość jest znacząco powyżej średniej obserwowanej w pierwszych trzech kwartałach 2009 r., co wskazuje jednoznacznie na poprawę sytuacji w kwestii należności przedsiębiorstw.

Przybywa optymistów

Ponownie zwiększyło się grono przedsiębiorców, którzy deklarują, że w minionym kwartale sytuacja finansowa ich firm poprawiła się (22,1%).

fot. mat. prasowe

Sytuacja finansowa firmy

Sytuacja finansowa firmy

Co więcej, aż 1/3 ankietowanych spodziewa się poprawy w I kw. 2010 r., co oznacza najwyższy odsetek pozytywnych odpowiedzi na to pytanie od początku realizacji projektu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

fot. mat. prasowe

Prognoza sytuacji finansowej firmy w kolejnym kwartale

Prognoza sytuacji finansowej firmy w kolejnym kwartale

Co ciekawe, o ile w pytaniu o bieżącą sytuację finansową poprawę najczęściej deklarowały firmy największe, zatrudniające ponad 249 osób (42,6% wobec 20,9% w przedsiębiorstwach zatrudniających do 49 osób), o tyle pytani o przyszłość najbardziej optymistyczni są przedstawiciele małych firm (36,4% wobec 25,9% w dużych przedsiębiorstwach).

– Duże firmy stosunkowo najmniej odczuły kryzys, ale i najłatwiej było im się z niego wydobyć. Dlatego też większość z nich nie spodziewa się już znaczącej poprawy sytuacji – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. – Mniejsi przedsiębiorcy obserwują poprawiające się nastroje swoich większych kontrahentów i sami zaczynają bardziej optymistycznie spoglądać w przyszłość – dodaje Adam Łącki.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: