eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zaległe należności firm X-XII 2009

Zaległe należności firm X-XII 2009

2010-02-04 13:32

Przeczytaj także: Zaległe należności firm X-XII 2010


Łatwiej dostać na czas pieniądze, ale…

Już 30% przedsiębiorstw deklaruje, że nie ma problemu z otrzymywaniem na czas należności lub problem ten maleje. Przeciwnego zdania jest prawie 24% firm. Również lepiej niż trzy miesiące temu prezentują się prognozy dotyczące występowania takich trudności w kolejnym kwartale. Odpowiedzi na te pytania to dwie z pięciu składowych Indeksu Należności Przedsiębiorstw, które w ciągu ostatnio kwartału uległy poprawie.

Łyżkę dziegciu stanowią dane dotyczące odsetka, jaki w portfelu należności firm stanowią należności przeterminowane (26,3% wobec 26,1% w poprzedniej edycji badania), a także wydłużającego się okresu oczekiwania na pieniądze od klientów lub kontrahentów oraz kosztów obsługi przeterminowanych należności. Te składowe INP pogorszyły się przez ostatnie trzy miesiące.

fot. mat. prasowe

Struktura przeterminowanych należności firm

Struktura przeterminowanych należności firm

Średni okres przeterminowania należności wzrósł w stosunku do poprzedniego badania o 6 dni i obecnie wynosi równe 4 miesiące. O ile nie rośnie jeszcze odsetek należności bardzo znacząco przeterminowanych (powyżej 12 miesięcy), to widoczny jest przyrost należności przeterminowanych od 3 do 12 miesięcy – stanowią one prawie 30% w portfelu należności przeterminowanych.

– To dość niepokojące – komentuje Adam Łącki. – Każdy kolejny miesiąc przeterminowania należności oznacza mniejszą szansę na jej odzyskanie, zaś po upływie roku staje się to bardzo trudne.

fot. mat. prasowe

Udział kosztów nieterminowej obsługi zobowiązań przez klientów i kontrahentów w ogóle kosztów przeds

Udział kosztów nieterminowej obsługi zobowiązań przez klientów i kontrahentów w ogóle kosztów przedsiębiorstwa

Spadek kosztów obsługi nieotrzymanych w terminie należności w relacji do ogółu kosztów przedsiębiorstwa, który został zaobserwowany w badaniu przeprowadzonym w październiku 2009 r., nie znalazł potwierdzenia w danych ze stycznia 2010 r. Koszty ponoszone przez firmy z powodu przeterminowanych należności wynoszą obecnie ok. 8,5% ogółu kosztów (wobec 8% w poprzednim kwartale). Wzrost wynika ze zwiększenia się odsetka przedsiębiorstw, które ponoszą koszty na poziomie 10% i więcej.

– Choć nastroje przedsiębiorców systematycznie się poprawiają, nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że możemy zapomnieć o kryzysie czy jego skutkach. Wciąż bowiem 1/4 firm uczestniczących w badaniu sygnalizuje, że w minionym kwartale ich sytuacja pogorszyła się, co zdają się potwierdzać odpowiedzi na pytania dotyczące struktury przeterminowanych należności czy generowanych przez nie kosztów. Wydaje się, że pierwszy kwartał 2010 r. powinien przynieść odpowiedź na pytanie, czy możemy spodziewać się trwałej poprawy sytuacji polskich przedsiębiorstw – prognozuje Adam Łącki.

Informacje o badaniu
Piątą edycję badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono od 13 do 22 stycznia 2010 r. na próbie 2213 firm korzystających z usług Krajowego Rejestru Długów.

Do pobrania:


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: