eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek miedzi atrakcyjny dla inwestorów?

Rynek miedzi atrakcyjny dla inwestorów?

2010-01-20 10:33

Przeczytaj także: Notowania ołowiu w dół


Zapasy miedzi hamują wzrost cen

Argumentem o dużym znaczeniu dla inwestorów oczekujących korekty cen miedzi w ostatnich dniach są informacje o narastających zapasach metali czekających na nabywców. Londyńska Giełda Metali informowała, że w czasie, gdy ceny miedzi wracały powyżej poziomu 7500 USD za tonę, w magazynach zgromadzono ponad 500 tys. ton tego metalu. To najwyższy poziom od marca 2009 roku i prawie dwukrotnie wyższy niż w lipcu ubiegłego roku. Podobne wnioski dotyczą innych metali (np. aluminium i stal), ale jak to rynku, druga strona szybko znajduje kontrargumenty na poparcie własnego stanowiska. Inwestorzy reprezentujący popyt twierdzą, że podaż metali w najbliższym czasie zostanie naturalnie wchłonięta, ponieważ wiele kopalń sygnalizuje ograniczenie wydobycia. Przykładowo australijskie władze poinformowały kilka dni temu, że w 2010 roku eksport miedzi spadnie o ok. 13 proc. ze względu na zaburzenia wydobycia w czwartym co do wielkości zakładzie świata, należącym do BHP Billiton. Z kolei Pakistan groził anulowaniem projektów eksploracji złóż miedzi i złota, które wycenia się na 3 mld USD.

Spółki z silnymi fundamentami

Z perspektywy inwestorów mających dostęp do największych światowych rynków finansowych, bezpośrednia inwestycja w kontrakty terminowe na miedź przy obecnych cenach może być bardziej ryzykowna niż ulokowanie kapitału w spółki trudniące się wydobyciem i handlem metalami. Wprawdzie poprawa nastrojów w drugiej połowie 2009 roku podniosła także wyceny akcji, ale spółki miedziowe wydają się mieć dużą przewagę w stosunku do innych reprezentantów branży wydobywczej. Przede wszystkim chodzi o przepływy pieniężne, które stabilnie utrzymywały się na plusie nawet po dramatycznych spadkach cen z 2008 roku. W przeciwieństwie do kopalń niklu, aluminium czy diamentów, które traciły gotówkę, największe spółki miedziowe nieustannie generowały dodatnie przepływy pieniężne, co ma kluczowe znaczenie dla akcjonariuszy. Oznacza to, że przy wyższych cenach miedzi jej producenci mają jeszcze większe pole do zwiększania marż, a co za tym idzie zyski netto i dywidendy mają duże szanse na wzrosty.

fot. mat. prasowe

Notowania spółek Freeport - McMoRan i Barrick Gold Corporation

Notowania spółek Freeport - McMoRan i Barrick Gold Corporation

Freeport – McMoRan, największy producent miedzi, którego akcje są dostępne w obrocie giełdowym (Codelco jest firmą kontrolowaną przez chilijski rząd), w okresie od początku 2007 r. do III kw. 2009 r., czyli w czasie huśtawki cen surowców, wygenerował aż 6,8 mld USD wolnych przepływów pieniężnych. W tym samym czasie lider pod względem wydobycia i wartości sprzedawanego złota, spółka Barrick, odnotowała dodatnie przepływy pieniężne na poziomie 1,5 mld USD, co jest nawet niższym wynikiem od 1,7 mld USD, wypracowanych przez średniej wielkości spółkę miedziową Antofagasta, która dodatkowo wypłaciła akcjonariuszom ok. 530 mln USD dywidendy.

oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: