eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor bankowy: dział IT ma się dobrze

Sektor bankowy: dział IT ma się dobrze

2010-01-20 00:32

Przeczytaj także: Informatyka bankowa rośnie dzięki bankomatom


3. Banki będą zatrudniały nowych pracowników IT w 2010

Z raportu wynika, że pomimo spowolnienia gospodarczego, pracownicy działów IT w polskich bankach stanowią grupę zawodową nieznacznie tylko narażoną na problemy z utrzymaniem lub znalezieniem nowej pracy. Wyniki badania pokazują jednoznacznie, że respondenci w większości nie zamierzają zmieniać obecnego poziomu stanu zatrudnienia ani jego struktury (57% odpowiedzi) lub wręcz są zainteresowani pozyskaniem nowych pracowników IT (43% badanych). Nie wyklucza to zwolnień wynikających z potrzeby selekcji personelu i zatrudnienia w to miejsce nowej kadry.

4. Banki w Polsce są na początku drogi wdrażania usługowego modelu świadczenia usług IT.

Stosowanie usługowego modelu informatyki nie jest jeszcze rozpowszechnioną praktyką - jedynie 40% banków biorących udział w ankiecie ma wdrożone elementy usługowego modelu informatyki w przedsiębiorstwie (z tego 30% wykorzystuje dobre praktyki ITIL). W przypadku banków spółdzielczych usługowy model informatyki stosuje zaledwie 6%.

5. Badanie satysfakcji użytkownika jest powszechną praktyką w polskich bankach.

KPMG podaje, iż pomimo mało rozpowszechnionego modelu usługowego informatyki ponad 70% badanych banków komercyjnych mierzy poziom satysfakcji użytkowników. Świadczy to o dojrzałości organizacji oraz o jednoznacznej orientacji funkcji IT w bankach na potrzeby użytkowników. Nieco gorzej wypadają banki spółdzielcze, spośród których jedynie 37% mierzy poziom satysfakcji klientów wewnętrznych.

6. Helpdesk posiadają wszystkie banki komercyjne i zaledwie co trzeci bank spółdzielczy.

fot. mat. prasowe

Liczba helpdesków

Liczba helpdesków

Działy IT stanowią wsparcie techniczne dla średnio 85% ogółu pracowników banków komercyjnych oraz około 93% pracowników banków spółdzielczych. Dane te świadczą o dojrzałości organizacji związanych ze wsparciem użytkownika. We wszystkich ankietowanych bankach usługi wsparcia departamentów biznesowych świadczone są przez wyodrębnione komórki wsparcia użytkownika. Wszystkie banki komercyjne, które wzięły udział w badaniu, deklarują, że w swojej strukturze IT posiadają co najmniej jeden helpdesk. Odmiennie przedstawia się sytuacja w bankach spółdzielczych, z których jedynie nieco ponad jedna trzecia deklaruje posiadanie komórki organizacyjnej przeznaczonej do wsparcia użytkowników wewnętrznych.

7. Banki komercyjne szybciej reagują na problemy krytyczne zgłaszane przez użytkowników niż banki spółdzielcze.

„30% banków komercyjnych i zaledwie 6% banków spółdzielczych zadeklarowało, iż reaguje na problemy zgłoszone przez użytkowników IT w kategorii „krytyczne” i „poważne” w ciągu pół godziny. Większość banków spółdzielczych w ogóle nie monitoruje czasu obsługi zgłaszanych problemów. Przyczyn takiej sytuacji można doszukiwać się w kilku obszarach. Są to między innymi: zbyt mała liczba pracowników IT w stosunku do otrzymywanych zgłoszeń oraz brak właściwej metodyki zarządzania efektywnością świadczonych usług lub istnienie niewłaściwej metodyki” – uważa Krzysztof Radziwon z KPMG.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy z nich polegał na zebraniu danych za pomocą kwestionariusza opracowanego przez ekspertów KPMG, udostępnionego na stronie internetowej projektu oraz rozesłanego bezpośrednio do wszystkich 52 banków komercyjnych działających w Polsce oraz wybranych z ponad 500 banków spółdzielczych. Banki, które przyjęły zaproszenie do udziału w badaniu, wypełniały ankietę samodzielnie lub w trakcie spotkania z konsultantami KPMG. Etap zbierania danych był realizowany w okresie od lipca do września 2009 roku. W etapie drugim, na podstawie wszystkich wypełnionych kwestionariuszy, eksperci KPMG dokonali analizy zebranych danych i na ich podstawie przygotowali zagregowane wyniki oraz wnioski i rekomendacje.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: