eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2009r.

Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2009r.

2010-01-11 12:35

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PricewaterhouseCoopers, w następujący sposób skomentował te wyniki: „Miniony kwartał był bez wątpienia udanym okresem dla polskiego rynku kapitałowego. Warszawska giełda po raz kolejny uplasowała się na czołowym miejscu w Europie zarówno pod względem liczby, jak i wartości IPO. Oferta publiczna PGE była największym pod względem wartości IPO w Europie nie tylko w czwartym kwartale, ale i w całym 2009 r. Wraz z ofertami wtórnymi spółek już notowanych na rynku, w tym przede wszystkim emisją akcji PKO BP o wartości 5,1 mld zł, przyczyniło się to do znaczącego wzrostu kapitalizacji warszawskiego parkietu. Dzięki temu pozycja GPW wśród giełd europejskich uległa dalszemu umocnieniu”.

Z danych zebranych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w obliczu poprawiającej się sytuacji na giełdzie i przeprowadzonych pomyślnie w 2009 r. dużych ofert publicznych (m.in. PGE), zainteresowanie spółek debiutem na warszawskim parkiecie może znacząco wzrosnąć w nadchodzących miesiącach. Przyczynić się do tego powinny zarówno kolejne planowane duże oferty spółek Skarbu Państwa, jak i podmiotów z sektora prywatnego.

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha, partner i wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, dodał: „Mimo poprawiającej się koniunktury i dość licznych zapowiedzi spółek, w najbliższym okresie nie można jeszcze spodziewać się tak dużej liczby debiutów jak w roku 2007 czy 2008. Natomiast rok 2010 może okazać się dla warszawskiego parkietu rekordowy pod względem wartości IPO. Jeżeli przeprowadzone zostaną planowane oferty takich spółek jak PZU, Tauron Polska Energia, Polkomtel czy wreszcie samej GPW, w znaczącym stopniu wpłynie to na kapitalizację warszawskiej giełdy i wartość realizowanych obrotów, a w konsekwencji umocni pozycję GPW wśród innych europejskich rynków. Należy bowiem pamiętać, że dla rozwoju rynku o wiele ważniejsza jest wartość IPO niż ich liczba. Duża liczba wielkich ofert (zarówno prywatyzacyjnych, jak i przeprowadzanych przez podmioty z sektora prywatnego) zapewniłaby ponadto możliwość dywersyfikacji portfeli Otwartym Funduszom Emerytalnym, a także wpłynęła na wzrost aktywności inwestorów indywidualnych, podobnie jak to miało miejsce w przypadku oferty PGE. Warto także nadmienić, iż w okresie spowolnienia na rynku inwestorzy zaczęli baczniej przyglądać się debiutującym spółkom i można oczekiwać, że ta tendencja zostanie utrzymana. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do trwałej poprawy jakości prospektów emisyjnych, a szanse na pomyślne przeprowadzenie oferty będą mieli wyłącznie emitenci, którzy przedstawią inwestorom spójną i jasną strategię dalszego rozwoju”.

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 października do 31 grudnia 2009 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: