eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Pakiet telekomunikacyjny UE przyjęty

Pakiet telekomunikacyjny UE przyjęty

2009-11-30 01:04

Przeczytaj także: Nowe prawo telekomunikacyjne chroni abonentów


7. Powołanie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (ang. BEREC) - organ ten zastąpi obecną Europejską Grupę Regulatorów (ERG). Decyzja o wyborze siedziby BEREC-a zostanie podjęta przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. BEREC ma być niezależnym doradczym ciałem eksperckim składającym się z organów regulacyjnych, który będzie wydawał opinie i zalecenia dla Komisji Europejskiej, a na wniosek, również dla Parlamentu i Rady UE w celu spójnego i efektywnego stosowania ram regulacyjnych dla łączności elektronicznej w Unii Europejskiej. Wsparciem dla BEREC-a będzie urząd posiadający osobowość prawną oraz status agencji wspólnotowej.

8. Prawo do dostępu do Internetu - ograniczenia dostępu do Internetu mogą być nakładane wyłącznie jeśli są one odpowiednie, proporcjonalne i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym. Takie działania mogą być podejmowane jedynie „z poszanowaniem zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności” oraz w wyniku „uprzedniej i bezstronnej procedury” gwarantującej wysłuchanie racji użytkownika.

9. Lepszy dostęp do numeru alarmowego 112 - wymagania stawiane operatorom w zakresie dostępu do numeru alarmowego zostaną rozszerzone również na nowe technologie. Nastąpi wzmocnienie obowiązków operatora w kwestii przekazania informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej do służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy. Podjęte zostaną działania zmierzające do poprawienia ogólnej znajomości i przeznaczenia numeru 112. Ponadto wzmocnione zostaną prawa osób niepełnosprawnych do korzystania z usług łączności elektronicznej, tak aby mogły one korzystać z tych usług w takim samym zakresie jak pozostali użytkownicy.

UKE wskazuje ponadto, iż prace nad zmianami w europejskim prawie telekomunikacyjnym rozpoczęły się w 2007 r. Dotychczas Rada UE i Parlament UE przyjęły następujące akty prawne:
  • dyrektywę w sprawie „Lepszych Uregulowań Prawnych” („dyrektywa Better Regulation”) zmieniająca dyrektywę ramową (2002/21/WE), dyrektywę o dostępie (2002/19/WE) i dyrektywę o zezwoleniach (2002/20/WE);
  • dyrektywę w sprawie „Praw Obywateli” („dyrektywa Citizen’s Rights”) zmieniającą dyrektywę o usłudze powszechnej (2002/22/WE) oraz dyrektywę o prywatności i łączności elektronicznej (2002/58/WE);
  • rozporządzenie ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej oraz Urząd („Rozporządzenie BEREC”).
Dalsze kroki:
  • wejście w życie całego pakietu reform sektora telekomunikacji po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (grudzień 2009 r.);
  • ustanowienie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) (wiosna 2010 r.);
  • transpozycja pakietu reform do prawa krajowego w 27 państwach członkowskich UE (do czerwca 2011 r.).

poprzednia  

1 2

HSPA+ w Plusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: