eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 15/2004 (05-11.04.2004)

Tydzień 15/2004 (05-11.04.2004)

2004-04-12 22:28

  • Zwrot w polityce Europejskiego Banku Centralnego. Euro i jen słabną. Brytyjski Daily Telegraph poinformował, że w trakcie ostatnich obrad rada Europejskiego Banku Centralnego sprzeciwiła się prezesowi, Jean-Claude Trichet'owi, i zablokowała jego propozycję obniżki stóp procentowych. Pozostały więc one na dotychczasowym poziomie. Według DT głównymi oponentami były tym razem Niemcy i Holandia. Wydaje się, że za osłabieniem euro przemawiają także ostatnie dane napływające z USA, gdzie rośnie prawdopodobieństwo podwyżki przez Fed stóp procentowych w ciągu najbliższego półrocza.
  • Francja w tym roku uniknęła kary (chciała ją nałożyć Komisja Europejska za naruszenie unijnych zasad Paktu Stabilizacji i Wzrostu), za przekroczenie limitu 3% deficytu budżetowego. Nie zgodziła się na to Rada Ministrów UE, lecz tę decyzję Komisja Europejska zaskarżyła do unijnego Trybunału. Mimo obietnic francuskiego rządu w tym roku sytuacja powtórzy się, a według "Le Monde" podobnie będzie w roku 2005, kiedy to francuski deficyt budżetowy osiągnie 4% PKB. Będzie to złamanie Paktu Stabilizacji i Wzrostu po raz czwarty z rzędu. Także cały dług publiczny Francji w 2005 roku może przekroczyć 67 %PKB (cytowany Pakt dopuszcza zadłużenie do poziomu 60%PKB). Wstępne informacje wskazują, że Francja w 2003 roku miała ujemny wzrost gospodarczy (-0,2%).
  • Potwierdziły się wcześniejsze informacje, że w marcu w Niemczech stopa bezrobocie wzrosła z 10,3% w lutym do 10,4% w marcu.
  • W niemieckich kołach gospodarczych trwają dyskusje nad projektem nowej polityki gospodarczej wobec landów wschodnich. Rozważa się koncepcję utworzenia na obszarze dawnego NRD specjalnej strefy ekonomicznej, co miałoby umożliwić poprawę sytuacji gospodarczej we wschodnich landach kraju i powstrzymać zachodzące tam niekorzystne zmiany demograficzne.
  • Gazprom (pakietem kontrolnym koncernu dysponują rosyjski rząd), jest największym w Rosji wydobywcą gazu ziemnego, kontrolującym 60% rosyjskich i 20% światowych zasobów tego surowca. Jego udział w rosyjskim wydobyciu gazu przekracza 90%, a w eksporcie wynosi on ok. 85%. Teraz koncern chce wejść na rynek ropy naftowej i w ciągu kilku lat zwiększyć swój roczny dochód o 3-4 mld USD. Projekt realizować będzie spółki Gazpromnieft, w której Gazprom będzie miał początkowo 100% akcji. Firma ta będzie wydobywać rocznie od 30 do 40 mln ton ropy i kondensatu gazowego.
  • Koncern tytoniowy Philip Morris przez najbliższe 12 lat zapłaci Unii Europejskiej miliard dolarów z przeznaczeniem tych pieniędzy na walkę z przemytem papierosów. To warunek ugody z Brukselą, która w zamian zrezygnuje z oskarżania go przed amerykańskimi sądami o udział w kontrabandzie.
  • Stal walcowana w Europie zdrożała w tym roku z 270 euro, do 340 euro za tonę. W tym samym czasie ceny w USA wzrosły z 280 do 485 euro. Stal drożeje, gdyż Chiny (dotąd główny dostawca stali na światowe rynki ze względu na dynamiczny wzrost swoich potrzeb ogranicza eksport stali. Popyt na stal wywołał też wzrost cen rudy żelaza o 20%. Wzrosły opłaty za transport stali.
  • Nokia to światowy lider w produkcji telefonów komórkowych. W I kwartale zanotowała sprzedaż w wysokości 6,6mld euro i jest to wynik gorszy o 2% r/r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY UNII UDA SIĘ ZWIĘKSZYĆ TEMPO SWEGO WZROSTU GOSPODARCZEGO?

Ubiegłoroczne wyniki gospodarcze europejskich krajów nie są imponujące. Według Eurostatu w ciągu ubiegłego roku w 11 krajach Unii pogorszeniu uległ deficyt budżetowy, a z utrzymaniem się w limicie 3% PKB (wynikający z Paktu Stabilizacji i Wzrostu) mają problemy tak znaczące kraje w Unii jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia i Holandia (w nich powstaje 85% unijnego PKB). Średnio w całej Unii deficyt budżetowy wyniósł 2,6% PKB (w 2002 roku był na poziomie 2,0% PKB), a nadwyżkę budżetową w roku 2004 miała tylko Finlandia, Dania, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg i Szwecja. Wśród krajów wstępujących do Unii rekordowy deficyt w 2003 roku miały Czechy (wyniósł on 12,9% PKB i jest to jest dwukrotnie więcej niż w poprzednich dwóch latach). Polska z deficytem budżetowym w 2003 roku na poziomie 4,1% jest w połowie stawki "10" krajów wstępujących do Unii. W tej grupie krajów wyższy deficyt budżetowy od Polski miały jeszcze: Cypr, Malta i Węgry. Wyjątkiem nie tylko w tej grupie, ale w całej "25" jest mała Estonia, która wykazała się z nadwyżką budżetową w wysokości 2,6% PKB.

Poziom długu publicznego w krajach poszerzonej do 25 krajów Unii jest bardzo zróżnicowany. W Polsce wynosi on 45,4% PKB, a w Niemczech 64,2% PKB, w Wielkiej Brytanii 39,8% PKB, we Francji 63% PKB, w Holandii 54,8% PKB, a w Portugalii 59,4%. Dług publiczny na poziomie ponad 100% PKB posiada dziś Belgia i Grecja. Długów praktycznie nie ma Luksemburg (zadłużenie wynosi 4,9% PKB). Wśród krajów przystępujących do Unii wyższy od Polski poziom długu publicznego mają Cypr, Malta i Węgry a najlepsza jest znowu Estonia z długiem na poziomie 5,8% PKB.

Problemem Europy jest dzisiaj zbyt wolny wzrost gospodarczy. Jak wesprzeć go, to dziś podstawowe pytanie stojące przed władzami Unii, rządami jej krajów i kierownictwem Europejskiego Banku Centralnego. Tym problemom poświęcone zostało ostatnie spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych w Punchestown w Irlandii. Obrady koncentrowały się na kilku zasadniczych tematach. Jednak coraz więcej dyskusji jest związanych z egzekwowaniem wymagań zawartych w pakcie stabilizacji i wzrostu. Omawiano projekty możliwych zmian w tym budzącym coraz więcej kontrowersji dokumencie. Zdecydowano też, że U. E. jeszcze przed końcem roku może wprowadzić nowe zasady księgowości. Uzyskano wstępną obietnicę, że aktywnym sterowaniem stopami procentowymi EBC będzie wspomagał wzrost gospodarki eurolandu. W tej wymianie poglądów pojawiły się też wiadomości niepokojące o tym, że Italia niebezpiecznie zbliża się do limitowanego poziomu deficytu, a poziom ten w tym roku po raz trzeci przekroczy Francja. Zresztą Francja zaprezentowała klarowny i nie budzący punkt widzenia: "Francja będzie ograniczać deficyt, ale tak, by nie zdusić wzrostu gospodarczego, a jej obecnym i głównym priorytetem będzie ograniczenie bezrobocia".

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: