eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najszybciej rozwijające się gospodarki 2009

Najszybciej rozwijające się gospodarki 2009

2009-11-02 13:35

Przeczytaj także: Giełda - skuteczny barometr gospodarki?


Patrząc na zmiany jakie zaszły w tegorocznej edycji rankingu, Instytut Globalizacji stwierdza, że gospodarka nie znosi próżni. Jedne kraje wykorzystują swoją niepowtarzalną szansę, podczas gdy inne ją tracą. Zagrożona do niedawna kolejnym bankructwem Argentyna wprowadziła wreszcie dyscyplinę w finansach publicznych (minimalna nadwyżka), co pozwoliło jej na największy awans z samego dołu w zeszłym roku (48. miejsce) do środka tabeli. Jednak bardziej spektakularny wynik zanotowały Niemcy, które z 18. miejsca weszły do ścisłej czołówki (4. miejsce). Odwrotną drogę przebyła Irlandia, która zanotowała spadek aż o 21 miejsc. W odniesieniu do tego państwa uzasadnione jest używanie słowa kryzys. Podobnie jak do państw nadbałtyckich (Estonia spadek o 14, Łotwa o 13 i Litwa o 6 miejsc). Duże spowolnienie rozwoju dotknęło również Tajwan (minimalny wzrost gospodarczy, dość duży deficyt budżetowy), który spadł o 17 miejsc. Bardzo spektakularne spadki zanotowały państwa z gospodarką opartą na eksporcie surowców. Rosja spadła o 11, Wenezuela o 5 a Iran zachował swoją pozycję. Te dwa ostatnie kraje nie miały już gdzie spadać, ponieważ okupują ostatnie miejsca w rankingu (Iran jest 49., a Wenezuela 46.). Pokazuje to dobitnie, że nie wolno opierać siły gospodarczej o eksport surowców. Przy jakimkolwiek załamaniu cen na rynkach światowych takie gospodarki doznają wstrząsu.

Cieszy widoczny awans krajów Ameryki Łacińskiej: Argentyna awansowała o 17, Brazylia o 12, Meksyk o 8, a Chile o 1 miejsce. Spośród krajów tego regionu tylko Wenezuela, która przyjęła odmienny model gospodarczy, nie zanotowała wzrostu. Mądra polityka finansowa w krajach Ameryki Łacińskiej wreszcie połączona z rozwojem rynku wewnętrznego wyciągnęła te kraje z impasu (może poza Chile, które już wcześniej cieszyły się dużym jak na ten region rozwojem).

Bardzo ciekawie natomiast zapowiada się kolejna edycja rankingu, uwzględniająca dane za 2009 r. Wszystko wskazuje na to, że Polska znajdzie się w ścisłej czołówce rankingu, jako jeden z niewielu krajów świata, który oparł się kryzysowi - podsumowują eksperci.

Do pobrania:

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: