eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Prawo telekomunikacyjne: KE poparła zmiany

Prawo telekomunikacyjne: KE poparła zmiany

2009-06-29 12:07

Przeczytaj także: Nowelizacja unijna prawa telekomunikacyjnego


Polska dostosowuje się do wyroku ETS w sprawie negocjowania wzajemnych połączeń

Zgodnie z unijną dyrektywą o dostępie operatorzy mają obowiązek negocjowania wzajemnych połączeń w celu świadczenia usług łączności elektronicznej. Zgodnie z definicją zawartą w unijnych przepisach dotyczących telekomunikacji „wzajemne połączenia” oznaczają fizyczne i logiczne połączenia pomiędzy sieciami celem umożliwienia użytkownikom jednego przedsiębiorstwa porozumiewania się z użytkownikami tego samego lub innego przedsiębiorstwa. Termin „dostęp” jest szerszym pojęciem i dotyczy udostępniania urządzeń i/lub usług innemu przedsiębiorstwu, na ściśle określonych warunkach celem świadczenia usług łączności elektronicznej.

Komisja wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia w marcu 2005 r., ponieważ Polska w niewłaściwy sposób dokonała transpozycji tego wymogu. Na mocy polskiego prawa operatorzy byli zobowiązani do negocjowania dostępu do sieci. Dotyczyło to wszystkich operatorów, bez względu na ich pozycję na rynku. W wyroku z dnia 13 listopada 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Polska nie dokonała właściwej transpozycji odnośnych przepisów dyrektywy o dostępie.

Polska wprowadziła zmiany do krajowych przepisów w kwietniu 2009 r., tak by zastosować się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości. W szczególności obowiązek negocjowania przez operatorów ograniczono do wzajemnych połączeń.

Po zamknięciu w czerwcu 2009 r. wyżej opisanych spraw liczba prowadzonych postępowań w sprawie naruszenia przepisów zmniejszyła się o połowę. Jednak w dalszym ciągu przeciwko Polsce prowadzone są trzy postępowania.

W styczniu 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polska definicja „abonenta” jest nieprawidłowa i pozbawia abonentów nieposiadających pisemnej umowy licznych praw. Polska musi jeszcze zastosować się do tego wyroku.

Obecnie przed Trybunałem Sprawiedliwości toczy się sprawa dotycząca regulacji detalicznych usług dostępu szerokopasmowego bez uprzedniego przeprowadzenia analizy rynkowej, zaś od 2005 r. na rozpatrzenie czeka jeszcze jedno naruszenie, ponieważ Polska nie zakończyła jeszcze pierwszej rundy analiz rynkowych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: