eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Serwis społecznościowy: korzystaj rozsądnie

Serwis społecznościowy: korzystaj rozsądnie

2009-06-02 13:17

Przeczytaj także: Portale społecznościowe: bądź ostrożny


Zbyt długi język przynosi korzyści wrogom

Artykuł podaje, iż warto pamiętać o tym haśle w kontekście Internetu. Możesz trzymać się z daleka od różnych cyfrowych portali społecznościowych, nadal jednak będzie istniało niebezpieczeństwo, że inna osoba stworzy profil, podszywając się pod Ciebie. Istnieje na przykład odmiana kradzieży tożsamości, w której tworzy się profil „ofiary” i infiltruje jej rzeczywisty krąg przyjaciół. Sieć szybko się rozrasta, nawiązywane są połączenia, jednak nikt niczego nie podejrzewa. Później ofiara zostaje uświadomiona o istnieniu takiej porwanej sieci i jest szantażowana: zapłaci pieniądze albo „nieładne rzeczy” będą rozprzestrzeniane za pośrednictwem jej profilu.

Dlatego też może warto założyć profil, zanim ktoś zrobi to za nas. Kapsersky Lab przypomina jednak, aby wykorzystywać wszystkie ustawienia prywatności oferowane przez takie portale. Nasza Klasa umożliwia swoim użytkownikom bardzo szczegółową konfigurację tego, kto może mieć dostęp do poszczególnych informacji. Większość osób nie korzysta jednak z tej możliwości. Eksperci radzą: zastanów się, do jakich celów wykorzystujesz portal społecznościowy. Czy chcesz poinformować swoich znajomych, gdzie obecnie mieszkasz i czym się zajmujesz? W takim przypadku powinieneś udostępnić tylko podstawowe informacje. Na początku wyłącz liczne dostępne opcje. Jeśli później uznasz, że dana funkcja jest użyteczna, zawsze będziesz mógł ją włączyć.

W artykule czytamy, iż odrobina sceptycyzmu przyda się w razie wątpliwości, czy dana osoba w rzeczywistości jest tym, za kogo się podaje. Akceptuj zaproszenia wybiórczo, a w przypadku nowych kontaktów korzystaj z funkcji „tylko dla przyjaciół”. W ten sposób tylko część Twoich informacji będzie widoczna. Jeżeli dołączasz do dużej grupy – portal społecznościowy może automatycznie zapisać nowych członków do pewnych grup na etapie rejestracji – nie przyznawaj wszystkim członkom pełnego dostępu. Możesz skonfigurować to w ustawieniach prywatności. Dane osobowe, takie jak numer identyfikacji podatkowej czy data urodzenia powinny być absolutnie tajne, ponieważ informacje te są wykorzystywane przez wiele firm, takich jak ubezpieczeniowe czy dostawcy usług internetowych w celu weryfikacji tożsamości ich klientów. Klasyką jest tu przypomnienie hasła. Jeżeli nazwisko panieńskie Twojej matki, Twój ulubiony kolor czy zwierzak może znacznie ułatwić odgadnięcie Twojego hasła, pod żadnym pozorem nie umieszczaj takich informacji w swoim profilu.

Ułatwienie dla socjotechników

Im więcej wiadomo o danej osobie, tym łatwiej osobie atakującej przejąć jej tożsamość lub wyciągnąć informacje. W przeszłości uzyskanie pewnych informacji wymagało talentu, zuchwałości i chęci podejmowania ryzyka. Obecnie dzięki Internetowi nie wymaga to wielkiego wysiłku. Osoby, które wykażą się pewną kreatywnością i umiejętnością wykorzystywania wyszukiwarki, mogą z łatwością uzyskać informacje o innych, które w przeszłości byłyby po prostu niedostępne. Posiadasz listę życzeń na Amazonie lub na innym portalu aukcyjnym? Pozycje z tej listy bardzo dużo mówią o Twoim hobby. W grupie dyskusyjnej poprosiłeś o pomoc w rozwiązaniu problemu z zaporą sieciową? Osoba atakująca będzie wiedziała, jaką zaporę sieciową wykorzystuje Twoja firma i co jest z nią nie tak. W Internecie skojarzenie informacji z różnych źródeł znacząco wzbogaca profil.

Cyberprzestępcy wykorzystują portale społecznościowe również w tradycyjny sposób, czyli do rozprzestrzeniania oprogramowania crimeware. Badanie Harris Interactive, rozpoczęte w czerwcu 2008 roku, pokazuje, że liczba ataków spamowych na portale społecznościowe gwałtownie wzrasta. Jak wynika z badania, w okresie 12 miesięcy 83 proc. użytkowników otrzymało niechciane wiadomości spamowe w formie rzekomych zaproszeń od znajomych, wpisów lub wiadomości. Wśród nich znalazły się próby zwabienia użytkowników na strony phishingowe lub zainfekowane oprogramowaniem crimeware.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: