eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy produkcyjne a zarządzanie dostawami

Firmy produkcyjne a zarządzanie dostawami

2009-04-10 00:02

Przeczytaj także: Epicor przejmuje CRS Retail Systems


I znów najszybciej zareagowała grupa ‘the best in class’. Procesy wytwarzania we wszystkich zakładach zestandaryzowało 64 proc. dostawców. Wśród firm ‘przeciętnych’ i ‘guzdrał’ odpowiednio 36 proc. i 30 proc.

Nie są to jedyne czynniki determinujące różnice między producentami. Ponad 90 proc. firm ‘the best in class’ monitoruje w czasie rzeczywistym zarówno procesy zachodzące w obszarze produkcji i na magazynie, jak i parametry wpływające na jakość finalnego produktu. Większość tych firm dysponuje także automatycznym obiegiem danych, dzięki czemu może błyskawicznie reagować na niekorzystne zdarzenia (w obszarze produkcji – 86 proc., na magazynie – 76 proc., pod kątem jakości – 77 proc.)

Na tym tle inni wypadają gorzej. Nieco ponad 70 proc. firm ‘przeciętnych’ i połowa ‘guzdrał’ potrafi monitorować procesy wytwarzania w czasie rzeczywistym. Jeszcze rzadziej wykorzystywany jest automatyczny obieg danych. W grupie ‘przeciętnych’ mniej niż 60 proc., a u ‘guzdrał’ tylko 30 proc.

Te różnice pokrywają się z odsetkiem przedsiębiorstw, które pracują w Manufacturing Execution System lub Manufacturing Operation Management – systemach odpowiedzialnych za zarządzania i harmonogramowanie procesów wytwarzania w czasie rzeczywistym.

I tak, system MES/MOM we wszystkich zakładach produkcyjnych wdrożyła połowa firm ‘the best in class’ i tylko 19 proc. firm, które mają największe problemy z trzymaniem terminów i standardów jakości. - "Tutaj wciąż głównym, jeśli nie jedynym narzędziem pracy, są systemy ERP, które z definicji służą do planowania, lecz nie do zarządzania procesami" – dodaje Dariusz Kudzia.

Informacje o badaniu
Badania Aberdeen Group trwały dwa miesiące i zakończyły się tuż przed upadkiem banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. W tym czasie analizie poddano 175 przedsiębiorstw (m.in. z branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, spożywczej, maszynowej i metalurgicznej, produktów długotrwałych i zaawansowanych technologii. Pytania zostały skierowane do prezesów (20% respondentów), wiceprezesów (10%), dyrektorów oraz menedżerów (50%), konsultantów (9%) i innych (11%). Autorami raportu Global Manufacturing Operations Management są Matthew Littlefield i Mehul Shah.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: