eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża mięsna: trudna sytuacja małych firm

Branża mięsna: trudna sytuacja małych firm

2009-03-17 14:12

Przeczytaj także: Branża mięsna inwestuje w nowe technologie


Prezes Łmeat Łuków uważa, że w drugiej połowie 2009 roku duże koncerny będą miały najlepsze warunki do przejęć.

Innego zdania jest Maciej Duda, prezes PKM Duda, który twierdzi, że o ile czas kryzysu jest dobrym czasem na inwestycje, to już niekoniecznie na przejęcia. - Przebieg sytuacji kryzysowej musi się wyklarować, dlatego na razie nie planujemy przejęć, ale obserwujemy najbardziej efektywne firmy, które mogą wzmocnić naszą grupę kapitałową - mówi.
Prezes Duda zakłada, że jeśli już przejmować, to nie bankrutów, tylko dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, które wpisują się w strategię jego spółki. Przejęciami upadających zakładów nie jest też zainteresowany Animex. - W najbliższej przyszłości nie planujemy żadnych przejęć - mówi Andrzej Pawelczak, rzecznik prasowy Animeksu. Potentaci nie są na razie skłonni do ratowania firm, które utraciły płynność finansową - tym głośniejsze były ostatnio upadki Polmeatu i Byd-Meatu. Oba zakłady miały ponadstuletnie doświadczenie i nowoczesne parki maszynowe, a mimo to nie było chętnych do zainwestowania w nie.

Ciężki czas dla średnich firm

Średnie firmy, które od momentu wejścia Polski do UE doskonale radziły sobie z pozyskiwaniem środków, a przemysł mięsny wykorzystał wszelkie możliwe dotacje w 100 proc., mają teraz nowe linie i maszyny, ale i tak bankrutują.

Z planów rozbudowy grupy poprzez przejęcia zrezygnował Pamapol, który pod koniec ub. roku wycofał się z emisji 5 mln akcji. Pozyskane pieniądze miały być przeznaczone na budowę nowych zakładów, przejęcia oraz zasilenie kapitałowe przejmowanych podmiotów. Jako główne przyczyny podano złą koniunkturę na rynku kapitałowym, a także nie najlepsze wyniki finansowe grupy kapitałowej Pamapolu.

Przejęciami zainteresowany jest natomiast Indykpol. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące przejęć na polskim rynku. Natomiast plany przejęć firm w Rosji zostały wstrzymane. - Nie zamierzamy inwestować w bankrutujące firmy tylko dlatego, że można je tanio kupić. Przy wyborze firmy do przejęcia chcemy się kierować przede wszystkim naszą strategią rozwoju. Interesuje nas zakup podmiotów, które pasują do struktury grupy kapitałowej oraz pozwolą osiągnąć jej lepsze wyniki produkcyjne i ekonomiczne - mówi Krystyna Szczepkowska, rzecznik prasowy Indykpolu.

Na naszym rynku przejmować będzie przede wszystkim pięć największych polskich firm oraz kapitał zagraniczny.

- Inwestycjami zainteresowane są firmy z Francji i z Danii - precyzuje Ryszard Smolarek. - Tamtejsze koncerny są zainteresowane powiększeniem bazy produkcyjnej w Polsce. W nachodzącym roku zniknie wiele firm. Część z nich zbankrutuje, a część zostanie przejęta przez inne.

Będzie można je kupić taniej niż w 2008 roku. Apogeum nastąpi w drugiej połowie 2009 r.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Łukasz Rawa / Rynek Spożywczy Rynek Spożywczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: