eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa II 2009

Koniunktura przemysłowa II 2009

2009-02-22 00:02

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2009


Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w styczniu. Możliwy jest dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,8% (4,7% w styczniu br. i 5,0% w lutym 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (52% badanych przedsiębiorstw w lutym i 53% w styczniu br. oraz 42% w lutym 2008 r.) i kosztami zatrudnienia (50% badanych przedsiębiorstw w lutym i 53% w styczniu br. oraz 58% w lutym 2008 r.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 19% do 46% wobec 37% w styczniu br.), trudnościami z uzyskaniem kredytów (z 7% do 15% wobec 13% w styczniu br.) oraz konkurencją ze strony innych firm, natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 53% do 24% wobec 32% w styczniu br.) oraz kosztami materiałów (z 36% do 24% wobec 27% w styczniu br.).

W lutym 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z lutym 2008 r. zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże.

Zmniejsza się też zgłaszane przez przedsiębiorców wykorzystanie mocy produkcyjnych: w lutym br. kształtuje się na poziomie 71%, 76% w ubiegłym miesiącu i 80% w lutym 2008 r.

3. Handel detaliczny

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 10 (minus 4 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw (w styczniu – 18%), jej pogorszenie 26% (przed miesiącem 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W lutym sygnalizowany jest spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów, przedsiębiorcy planują więc znacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Na najbliższe miesiące planowany jest dalszy spadek zatrudnienia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Najgorzej oceniają koniunkturę jednostki z branży pojazdy samochodowe – minus 10 (przed miesiącem minus 7). W branży żywnościowej wskaźnik wynosi minus 9 (minus 3 w styczniu), w branży włókno, odzież, obuwie – minus 4 (w ubiegłym miesiącu plus 6). Jedynie jednostki z branży gospodarstwo domowe oceniają koniunkturę mniej korzystnie niż w styczniu (plus 8 wobec plus 11 przed miesiącem).

W lutym przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują znacznie szybszy niż w styczniu spadek bieżącej sprzedaży. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na bardziej znaczące niż przewidywano w styczniu ograniczenia sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są pesymistyczne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów. Przedsiębiorcy przewidują dalsze ograniczenia zamówień towarów u dostawców. W lutym zgłaszany jest wzrost cen pojazdów samochodowych, w najbliższych miesiącach może być on bardziej znaczący niż przewidywano w styczniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszanie zatrudnienia, zbliżone do planowanego przed miesiącem.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: