eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wirusy i robaki I 2009

Wirusy i robaki I 2009

2009-02-03 00:06

Przeczytaj także: Najciekawsze wirusy i robaki VII-XII 2008


Ogólnie, w styczniu na komputerach użytkowników wykryto 46 014 unikatowych szkodliwych programów, aplikacji wyświetlających reklamy oraz potencjalnie niebezpiecznych narzędzi. Okazuje się, że okres świąteczny nie spowodował spadku liczby zagrożeń występujących „na wolności” – wręcz przeciwnie: w styczniu wykryto o 7 800 więcej takich próbek niż w grudniu (38 190).

Druga tabela przedstawia dane dotyczące szkodliwych programów, które najczęściej infekowały obiekty wykryte na komputerach użytkowników. Znajdują się tam w większości szkodliwe programy zdolne do infekowania plików.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, stycz

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, styczeń 2009

Nowym przedstawicielem wirusa Virus.Win32.Sality w pierwszym zestawieniu 20 najpopularniejszych szkodliwych programów była wersja Sality.z, w drugim natomiast - Sality.y, która już po raz dziewiąty wskazuje na dużą aktywność tej rodziny samodzielnie rozprzestrzeniających się programów.

Interesującą nowością w drugim rankingu jest robak P2P-Worm.Win32.Deecee.a. Szkodnik ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem sieci peer-to-peer DC++, a jego szkodliwą funkcją jest zdolność pobierania szkodliwych plików. Program ten zakwalifikował się do drugiego rankingu, dzięki temu że podczas instalacji wielokrotnie kopiuje się – tj. swoją obecność wśród 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawdzięcza nie tyle ilości zainfekowanych maszyn, co liczbie swoich kopii na każdym zainfekowanym komputerze. Po zainstalowaniu się, robak ten publicznie udostępnia swoje szkodliwe kopie. Nazwy plików wykonywalnych, które rozprzestrzeniają się w ten sposób, mają następującą strukturę: na początku znajduje się prefiks, np. “(CRACK)”, “(PATCH)”, a następnie nazwa różnych popularnych programów: “ADOBE ILLUSTRATOR (wszystkie wersje)”, “GTA SAN ANDREAS ACTION 1 DVD” itd. Worm.VBS.Headtail.a, który powrócił do zestawienia w listopadzie, znów z niego wypadł, potwierdzając hipotezę o niestabilności swojego zachowania.


poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: