eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów 2008

Rynek pracy specjalistów 2008

2009-01-24 00:55

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów III kw. 2008

Praca jest w kraju

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w 2008 roku według województw

Oferty pracy w 2008 roku według województw

W 2008 roku najwięcej ofert skierowanych było do osób szukających pracy w województwie mazowieckim, skąd pochodziło 1 na 4 ogłoszenia. Pierwsza piątka pozostaje bez zmian względem 2007 roku. Tuż za Mazowszem uplasowały się województwa: dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Od pewnego czasu można zauważyć stopniowy spadek liczby ofert pracy poza granicami naszego kraju. W 2008 roku znalazły się one na ostatnim miejscu pod względem liczby ogłoszeń, z 50-procentowym spadkiem w porównaniu z 2007 rokiem.

Specjalistę zatrudnię od zaraz

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w 2008 roku według poziomu stanowiska

Oferty pracy w 2008 roku według poziomu stanowiska

Z raportu wynika, że w minionym roku aż 160 tysięcy ofert zatrudnienia skierowanych było do specjalistów – co stanowiło ponad ¾ wszystkich propozycji zatrudnienia. Ponad 22 tysiące propozycji czekało na osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych, a 12 tysięcy ofert – na osoby na stanowiskach asystenckich. Studenci poszukujący stażu lub praktyki mogli skorzystać z 3 000 propozycji.

Pracuj Index

Konsultanci Pracuj.pl przeanalizowali rynek pracy także pod kątem zainteresowania kandydatów ofertami dotyczącymi konkretnych specjalizacji zawodowych. Stosunek liczby ofert pracy do zainteresowania nimi kandydatów obrazuje wskaźnik Pracuj Index.

fot. mat. prasowe

Pracuj Index w 2008 roku według działów w firmach

Pracuj Index w 2008 roku według działów w firmach

W roku 2008 największe problemy z rekrutacją odnotowały firmy poszukujące specjalistów do działów technologicznych, IT, handlowych oraz produkcyjnych. Niezbyt łatwo było również rekrutować osoby do działów księgowych, obsługi klienta i finansowych. W przypadku tych kategorii liczba propozycji zatrudnienia była relatywnie duża w stosunku do zainteresowania kandydatów. W przypadku tych specjalizacji można było mówić o rynku pracownika – dużo częściej to kandydaci do pracy przebierali w ofertach pracy i dyktowali warunki pracodawcom.

Najmniejsze problemy z rekrutacją odnotowały działy prawne, tłumaczeń i personalne. Stosunkowo łatwo było także znaleźć kandydatów do pracy w działach logistyki, kontroli jakości i marketingu. W przypadku tych specjalizacji mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawcy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: