eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzienniki telewizyjne XI 2008

Dzienniki telewizyjne XI 2008

2008-12-29 11:15

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne X 2008

fot. mat. prasowe

Liczba oraz rodzaj „wpadek” w poszczególnych programach informacyjnych

Liczba oraz rodzaj „wpadek” w poszczególnych programach informacyjnych

Zdaniem PRESS-SERVICE Monitoring Mediów jeśli techniczne wpadki traktować można z przymrużeniem oka, to błędy ortograficzne, fleksyjne i merytoryczne, pojawiające się w materiałach, oceniać należy szczególnie surowo. Niestety, i takie w minionym miesiącu popełniali twórcy serwisów informacyjnych. W infografice materiału „Wydarzeń” błędnie pojawiła się kropka w skrócie „zł”. Natomiast w reportażu „Panoramy”, dotyczącym procesu dr. Mirosława G. zabrakło kropki po skrócie „dr” użytym w dopełniaczu. Dziennikarzom zdarzało się także nie odmieniać nazwisk.

Z raportu wynika, że w listopadzie pojawiła się ponadto wpadka merytoryczna. W jednym z reportaży „Wydarzeń” padła informacja, że ADHD to zespół nadpobudliwości „ruchowej”. Nie, ADHD to zespół nadpobudliwości „psychoruchowej”, a nadruchliwość jest jedną z cech charakterystycznych tej dolegliwości. Widzowie darzą szczególnym zaufaniem serwisy informacyjne, a to, co jest im przekazywane często traktują ze śmiertelną powagą. Dlatego błędy tego rodzaju uznać należy za szczególnie niebezpieczne. Nie dość, że wprowadzają w błąd szerokie grono odbiorców, to poddają również w wątpliwość rzetelność, przygotowanie merytoryczne i posiadaną wiedzę twórców serwisów informacyjnych.

Niezmiennie, stacją, która upodobała sobie środek ironii, sarkazmu w komentowaniu prezentowanych zdarzeń jest TVN. Z dystansem do pokazywanych wydarzeń podchodzą także „Wydarzenia”. Natomiast incydentalnie z ironii, sarkazmu korzystają dziennikarze „Panoramy” i „Wiadomości”.

Informacje o badaniu
Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o.o. w listopadzie 2008 roku dokonała monitoringu czterech najbardziej opiniotwórczych serwisów informacyjnych w polskich mediach. Analiza miała na celu porównanie głównych wydań „Wiadomości”, „Wydarzeń”, „Panoramy” oraz „Faktów” pod względem poruszanych spraw, zasięgu tematu, liczby reprezentantów danego ugrupowania politycznego, antenowych wpadek oraz obecności sarkazmu, ironii w dziennikarskich komentarzach.

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne VI 2009 Dzienniki telewizyjne VI 2009

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: