eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Gazy techniczne: rynek wciąż nienasycony

Gazy techniczne: rynek wciąż nienasycony

2008-12-19 13:55

Przeczytaj także: Rynek gazu i energii pod lupą UE


Branża hutnicza również rysuje się bardzo obiecująco w kontekście kolejnych pięciu lat - mówi menedżer Messer Polska.

Według Mitukiewicza, producenci gazów, działający na rynku polskim, inwestują głównie w rozszerzenie zdolności wytwórczych. Obecnie stanowi to gros inwestycji. - W Polsce realizujemy program inwestycyjny, którego częścią jest instalacja do produkcji gazów ciekłych w Rybniku (na 2,5-hektarowym gruncie wchodzącym w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), który planujemy uruchomić na przełomie 2008 roku - kontynuuje.

Dodatkowo producenci gazów technicznych inwestują w modernizację istniejących zakładów i wdrażanie najnowocześniejszych technologii stosowanych w tym sektorze przemysłu. Przykładem jest wdrożenie napełniania wiązek butli w technice 300 bar.

Dyrektor handlowy Messer Polska podkreśla, że jeśli koniunktura gospodarcza będzie utrzymywała się na dobrym poziomie, to polski rynek nadal będzie atrakcyjny z punktu widzenia rozwoju branży gazów. Podstawą do takiej oceny jest oczekiwanie na rozwój przemysłu wysokich technologii.

Tendencjom wzrostowym na polskim rynku gazów technicznych towarzyszą trendy konsolidacyjne.

- W ubiegłym roku zostało zakończone przejęcie spółki BOC Gazy przez grupę Air Products and Chemicals. Z kwotą 370 milionów euro była to trzecia co do wielkości transakcja przejęcia w Polsce w 2007 roku - tłumaczy Piotr Wieczorek, dyrektor generalny Gazy Sprężone - Europa Środkowo-Wschodnia Air Products.

Najważniejszą inwestycją firmy w tej chwili jest rozbudowa największego zakładu produkującego gazy skroplone w Kędzierzynie.

- Instalujemy nową skraplarkę, która pozwoli na zwiększenie możliwości produkcji gazów skroplonych o kolejne 400 ton dziennie, aby zaspokoić rosnący popyt ze strony polskiego przemysłu. Rozpoczęcie jej działania planowane jest na początek 2009 roku - zapowiada Wieczorek. - Inwestujemy nie tylko w rozwój zakładów produkujących gazy, lecz także w usługi dla klientów branży spawalniczej. W ubiegłym roku otworzyliśmy na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego drugi oddział "Szkoły Spawania".

Od 1995 roku oprócz przeszkolenia ponad 2,5 tys. bezrobotnych przeprowadzono także ponad 3,5 tys. szkoleń dla firm komercyjnych, takich jak: Volkswagen Poznań, Volvo Polska, Bombardier, Toyota, Ruukki, Alstom i innych.

Przeczytaj także: Polacy a rynek gazu Polacy a rynek gazu

poprzednia  

1 2

oprac. : Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: