eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2003

Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2003

2003-10-22 11:23

Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2003

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

We wrześniu mieliśmy do czynienia z kontynuacją poprawy koniunktury w Polsce. Ożywienie jest odczuwalne w wielu - choć jeszcze nie we wszystkich - sektorach gospodarki. Banki obserwują zwiększone zainteresowanie kredytami, firmy kurierskie dostają więcej zleceń na przesyłki, zwiększył się także ruch w sektorze nieruchomości, a firmy ubezpieczeniowe sprzedają coraz więcej polis.
Oznacza to poprawę nastrojów konsumentów, którzy uważają, że polepszyła się ich sytuacja materialna, w związku z czym mogą sobie pozwolić na więcej. Zaciąganie większej ilości kredytów świadczy o tym, że ludzie generalnie bardziej optymistycznie patrzą w dalszą przyszłość.

Te korzystne zmiany nie mają jeszcze znaczącego wpływu na sytuację na rynku pracy. Bezrobocie co prawda – zgodnie z przewidywaniami rządu - nie wzrosło, a jego stopa wyniosła w sierpniu 18,6%, ale dopiero nadchodzące miesiące pokażą, czy mamy do czynienia z jego stałym spadkiem. We wrześniu w urzędach pracy będzie rejestrować się wielu absolwentów, którzy zazwyczaj zgłaszają się do urzędów po zakończeniu wakacji. Dlatego dopiero po publikacji przez GUS danych o wrześniowej stopie bezrobocia, będzie można wyciągnąć jakieś bardziej ogólne wnioski. Ogółem zatrudnienie w Polsce jest wyższe niż we wrześniu przed rokiem w obu sektorach: prywatnym oraz publicznym.

Sygnały płynące z zagranicy nie napawają wielkim optymizmem. Zwolniła tempo wzrostu gospodarka w Czechach, rośnie tam także bezrobocie. Trwa także kryzys w niektórych krajach Unii Europejskiej – najpoważniej wygląda sytuacja w Niemczech, Holandii, Francji i Włoszech.

Z miesiąca na miesiąc poprawia się za to sytuacja gospodarcza w Rosji. Obserwujemy tam wzrost inwestycji i zwiększony popyt, związany z polepszeniem nastrojów konsumentów.

Praca w internecie:

- topjobs - 300
- jobs.pl - 1185 – (Liczba ofert pracy które zostały zamieszczone we wrześniu - czasy emisji ofert na jobs.pl to 14, 30 oraz 45 dni)
- cv.online - 86
- jobpilot - 1416
- pracuj.pl - 832
- onet.pl - 1730*
- wp.pl - 1257

(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków TMP/Hudson)

Praca - Branże

We wrześniu ilość zamieszczanych ogłoszeń wzrosła znacznie w porównaniu do sierpnia, bo o około 40%. Zakończenie wakacji i rosnące ożywienie na rynku sprzyjały poszukiwaniu nowych pracowników.

Z 15% do 18% wzrósł udział w rynku ogłoszeń branży produkcyjno-przemysłowej, z której pochodziło też najwięcej ogłoszeń. Ma to związek ze stale zwiększającym się poziomem produkcji w naszym kraju. Poziom ten zwiększył się w porównaniu do sierpnia; jest również wyższy niż we wrześniu przed rokiem.

Więcej pracowników niż przed miesiącem poszukiwali również pracodawcy z branży usługowej. We wrześniu zanotowano wzrost ogólnej liczby ogłoszeń pochodzących z tej branży z 7% do 9% wszystkich zamieszczanych ogłoszeń. Najwięcej pracowników poszukiwały prywatne przychodnie, szpitale oraz agencje ochrony.

Nieznacznie zwiększyła się liczba ogłoszeń z branży logistycznej. Sytuacja w tej branży jest ciągle stabilna - ilość krajowych i międzynarodowych przesyłek zlecanych firmom spedycyjnym ciągle się zwiększa, co owocuje nowymi miejscami pracy.

Więcej pracowników znowu zaczęły poszukiwać hotele i restauracje. O ile wzrost wakacyjny był spowodowany rekrutowaniem pracowników sezonowych najczęściej niskiego szczebla, o tyle obecne ożywienie w tej branży wiąże się z zatrudnianiem pracowników wyższego szczebla: kierowników i menedżerów restauracji, kierowników recepcji oraz ochrony. Może to oznaczać, że z zakończeniem sezonu turystycznego instytucje z tej branży postawiły na jakość obsługiwanych gości by być konkurencyjne na rynku.

Ożywienie w budownictwie ma również swoje odzwierciedlenie w zwiększonej liczbie poszukiwanych pracowników w tym sektorze gospodarki. Ponieważ zbliżająca się akcesja do Unii wiąże się z wprowadzeniem podatku VAT na materiały budowlane, zwiększył się popyt na rynku nieruchomości. Pracodawcy z tej branży zamieścili we wrześniu 3% wszystkich ogłoszeń.

Największy spadek zamieszczanych ogłoszeń w stosunku do sierpnia zanotowała branża mediów i reklamy. Pracodawcy z tej branży poszukiwali mniej niż przed miesiącem pracowników działów finansów, sprzedaży i administracji. Poziom liczby ogłoszeń zamieszczanych przez pracodawców z tego powrócił do stanu z lipca br. Choć w poszczególnych miesiącach obserwujemy wahania liczby pojawiających się ogłoszeń, sytuacja w tej branży stabilizuje się.

Spadła również ilość ogłoszeń pochodzących z branż FMCG oraz handlu detalicznego. Spadek ten jest jednak niewielki i obie te branże po produkcyjno-przemysłowej pozostają najbardziej aktywnymi sektorami rekrutującymi pracowników.

Rynek ogłoszeń odczuł pogorszenie sytuacji w branży motoryzacyjnej. Doniesienia o kolejnych zwolnieniach w tej branży oraz pogarszającej się sytuacji firm produkujących auta zaowocowała spadkiem liczby zamieszczanych ogłoszeń. Oferty pochodzące od pracodawców z tych firm stanowiły we wrześniu tylko 2% wszystkich zamieszczonych ogłoszeń.

Z drugiej strony wrzesień przyniósł w Polsce wzrost sprzedaży nowych aut. Może być to pierwszym sygnałem poprawy sytuacji w tej branży.



Praca - Stanowiska

Wrzesień przyniósł wzrost zainteresowania pracodawców prawie wszystkimi typami stanowisk. Tradycyjnie na czele listy najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się stanowiska sprzedażowe (43% wszystkich ogłoszeń).

Na drugim miejscu znalazły się stanowiska produkcyjne – oferty skierowane do tej grupy stanowiły we wrześniu 10% wszystkich ogłoszeń - czyli o jeden punkt procentowy więcej niż w sierpniu.

Jest to odzwierciedleniem poprawiającej się ogólnej sytuacji w produkcji i przemyśle.

Wzrosła także liczba ogłoszeń na stanowiska związane z IT i telekomunikacją. Do pracodawców rekrutujących na powyższe stanowiska należeli najczęściej operatorzy komórkowi, banki oraz firmy świadczące usługi informatyczne.

Więcej ofert niż przed miesiącem - bo prawie 6% wszystkich ogłoszeń stanowiły oferty dla personelu administracyjnego. Najwięcej ofert czekało na asystentki i recepcjonistki. Wzrost ofert pracy przeznaczonych dla tych stanowisk można zaobserwować zawsze po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

Zwiększyła się także liczba ofert na stanowiska rzemieślnicze takie jak: kucharze, mechanicy, elektronicy, pracownicy ochrony. We wrześniu ogólny udział w zamieszczonych ogłoszeń adresowanych do tych grup zawodowych zwiększył się do prawie 5%. Spowodował to zapewne wzrost obrotów w firmach zatrudniających te grupy zawodowe.

Wzrosło także zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem pracowników na stanowiska logistyczne oraz marketingowe. Trochę więcej ofert czekało w tym miesiącu także na przedstawicieli wolnych zawodów: tłumaczy, dziennikarzy i architektów.

Pracodawcy poszukiwali mniej niż przed miesiącem osób na stanowiska związane z finansami. Grupa ta jednak ciągle stanowi duży odsetek najbardziej poszukiwanych na rynku zawodów (9% wszystkich ogłoszeń).

Księgowe, dyrektorzy finansowi i kontrolerzy finansowi są od kilku lat zawsze w czołówce poszukiwanych pracowników. Ten trend może być spowodowany tym, że w czasie recesji stanowiska finansowe w przedsiębiorstwach zyskały na znaczeniu. Np. do wielu zarządów firm weszli dyrektorzy finansowi, ponieważ sprawne zarządzanie finansami firmy, a przede wszystkim kontrola kosztów są bardzo ważnym aspektem firmy działającej w gorszej sytuacji ekonomicznej na rynku.

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Wiarygodna witryna WWW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: