eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Liczba upadłości firm w USA wzrasta

Liczba upadłości firm w USA wzrasta

2008-07-09 00:05

Przeczytaj także: Upadłości w Niemczech 2007


Podsumowując, North stwierdził, że ankieta Banku Rezerwy Federalnej wskazuje na to, jak trudny jest obecnie rynek kredytów bankowych.

- Trudności z uzyskaniem finansowania bankowego dodatkowo potęgują wysokie wymagania biznesowe, przed jakimi stają obecnie firmy. W obliczu bijących wszelkie rekordy cen energii (skorygowanych o inflację), pogarszającego się rynku pracy i kryzysu na rynku kredytowym, korelacja ankiety Banku Rezerwy Federalnej i przyszłych upadłości daje istotne dowody na to, że firmy stają przed trudnym okresem, a liczba upadłości wzrośnie, i to znacznie.

Jak odczują to polskie firmy?

Zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki, udział eksportu do Stanów Zjednoczonych wyniósł w pierwszych 4 miesiącach 2008 roku poniżej 1,5% polskiego eksportu. Nie jest to więc kierunek priorytetowy dla gospodarki jako całości, natomiast jest grupa firm, które w minionych latach znaczną część swojej sprzedaży lokowały na tamtejszym rynku – wymienić można branże: chemiczną, spożywczą, wyposażenia wnętrz i drewnianą (m.in. elementy produkcji domów) czy metalurgiczną. Firmy te, z powodu różnic kursowych zmuszone były dotychczas operować na niskiej marży, chcąc zachować swój udział w rynku. Pogarszająca się sytuacja amerykańskich odbiorców, wydłużenie płatności zmusić je może do przynajmniej chwilowego zaprzestania eksportu do USA.

- Bardziej znaczący może być pośredni wpływ amerykańskiego kryzysu na polską gospodarkę – ocenia Tomasz Starus, Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Euler Hermes. - Z gospodarką amerykańską, kondycją tamtejszych firm inwestujących w Europie, w znacznym stopniu powiązane są zwłaszcza Wlk. Brytania i Irlandia. Przekłada się to następnie poprzez wzajemne relacje i wymianę handlową na koniunkturę w całej Unii Europejskiej, a więc także w Polsce.

Jak dodaje Krzysztof Chechłacz, wiceprezes Euler Hermes: - W Polsce zainwestowały firmy takie ja m.in.: Dell, Microsoft, Sikorsky Aircraft Corporation, Citigroup Inc., Procter & Gamble, czy General Motors. Firmy ze Stanów Zjednoczonych są na czele zagranicznych inwestorów w Polsce, są też największym zagranicznym pracodawcą w naszym kraju. Kłopoty na amerykańskim rynku mogą zmniejszać ich zaangażowanie w bieżące i planowane inwestycje. Nie bez znaczenia są tu np. sygnały o kłopotach amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Jeszcze do niedawna wielu polskich dostawców części dla producentów samochodów uważało, że jest to biznes nie przysparzający żadnych zmartwień. Obecnie śledzą oni z uwagą sygnały z rynku o kłopotach takich koncernów jak Ford, Chrysler czy właśnie General Motors. W chwili bieżącej nie ma już pewnych odbiorców – coraz powszechniej sprzedaż nawet do takich gigantów jest na bieżąco monitorowana i ubezpieczana.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: