eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 26/2008 (23-29.06.2008)

Tydzień 26/2008 (23-29.06.2008)

2008-06-28 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 25/2008 (16-22.06.2008)

  • Szef Europejskiego Banku Centralnego wyraził ostatnio obawy dotyczące inflacji co oznacza, że należy spodziewać się kolejnej podwyżki głównej stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego, do 4,25%. Według EBC roczna stopa inflacji wzrosła w strefie euro do 3,7% (to najwyższy poziom od 16 lat), a eksperci przewidują jej wzrost w czerwcu do 3,9%. Według prognoz inflacja ma szansę stopniowo obniżać się dopiero w 2009 roku.
  • W trakcie dwudniowego szczytu Rosja-UE w Chanty-Mansyjsku na Syberii Zachodniej ogłoszono rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego porozumienia handlowego.
  • Wzrost gospodarczy we Francji w I kw. wyniósł 0,5% kw/kw i o 2% r/r (wobec 0,4% kw/kw i 2,2% r/r w IV kwartale 2007 roku).
  • Hiszpańska gospodarka w zapaści. Sprzedaż domów w I kw. obniżyła się o 30% r/r, zmniejszyła się też liczona na koniec maja nadwyżka budżetowa kraju i wynosiła 2,72 mld USD w porównaniu do 13,6 mld USD w maju 2007 roku. Rosną stopy procentowe pożyczek i spada liczba miejsc pracy. Maleją wydatki konsumpcyjne. Według rządu produkt krajowy brutto w Hiszpanii w roku bieżącym powiększył się o mniej niż 2% w porównaniu do 3,8% w roku 2007.
  • Według rządowego ESRI, irlandzki Produkt Narodowy Brutto (PNB) spadnie w tym roku o 0,4% (poprzednie prognozy przewidywały wzrost PNB o 1,8%). To pierwszy przypadek recesji w gospodarce Irlandii od roku 1983 r. Na początku obecnej dekady przekraczał on 10% a w roku ub. Wyniósł 5,3%.
  • Nie jest wykluczone, że Białoruś i Rosja jeszcze w tym roku wprowadzą rubla jako wspólną walutę.
  • Rumunia podniosła stopy procentowe. Główna stopa procentowa wynosi teraz 10%.
  • Jeszcze w tym roku Rosja ma szanse stać się drugim co do wielkości rynkiem samochodowym Europy. Od początku tego roku sprzedano o 50% więcej samochodów osobowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od stycznia do maja sprzedano w sumie 855 tysięcy aut zagranicznych marek. Wzrost sprzedaży zanotował również największy rosyjski producent samochodów - firma AvtoVAZ (sprzedał on 273 tysiące samochodów, czyli o 18% więcej niż w poprzednim roku).
  • Skompletowano udziałowców konsorcjum Nord Streem, które będzie realizować projekt gazociągu po dnie Bałtyku. Będą nimi koncerny: niemieckie BASF i E.ON (po 20%), holenderski Gasunie (9%) i rosyjski Gazprom (51%).
  • KE uzależniła fuzję francuskiego GdF z belgijskim Suezem od sprzedaży przez Francuzów swoich udziałów w belgijskiej firmie elektroenergetycznej SPE. Udziały te zakupił francuski EdF za ponad 0,5 mld euro. Tak EdF, jak i GdF są kontrolowane przez francuski rząd.Bruksela zażądała też pozbycia sie przez Suez udziałów w belgijskich gazociągach przesyłowych, które ma kupić włoski koncern Eni.
  • Za 1,35 mld euro rosyjski koncern Łukoil zostanie udziałowcem (wraz z firma ERG) rafinerii na Sycylii, która rocznie przetwarza 16 mln ton ropy.
  • Niemiecki koncern Siemens w ramach oszczędności zamierza ograniczyć liczbę stanowisk pracy o 17,5 tys. (z czego 6,5 tys. w Niemczech).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SZCZYT ROSJA-UNIA EUROPEJSKA i MOCARSTWOWE PLANY GAZPROMU

Ze sporym opóźnieniem rozpoczynają się negocjacje pomiędzy Rosją i Unią Europejską na temat nowego porozumienia. Opóźnienie to wynikło na początku z blokady polskiej, a później litewskiej w sprawie przyjęcia mandatu dla KE. Nowy polski rząd po wymianie poglądów zrezygnował z weta, a potem Litwa ustąpiła pod presją unijnych krajów. Oficjalnie rozpoczęcie negocjacji ogłoszono w trakcie dwudniowego szczytu Rosja-UE w Chanty-Mansyjsku na Syberii Zachodniej. Obie strony są zainteresowane szybkim zakończeniem negocjacji i podpisaniem porozumienia więc ustalono, że pierwsza runda rozmów ma się odbyć już 4 lipca w Brukseli. To nowe strategiczne porozumienie ma być fundamentem, na którym będzie budowana współpraca obu partnerów w najbliższych latach, będzie miało charakter zobowiązań międzynarodowych i ma być narzędziem realnego zbliżenia Rosji i UE. W trakcie negocjacji mają być zakończone rozmowy na temat wejścia Rosji do WTO. Głównym problemem będzie rozwiązanie złożonych problemów związanych z sytuacja na rynkach energetycznych. W stosunkach z Unią Rosja widzi główny problem w niebezpieczeństwie wykorzystywania zasady solidarności europejskiej do rozwiązywania problemów poszczególnych krajów UE w ich relacjach z Moskwą.

Nie ulega wątpliwości, że rosyjski koncern GAZPROM perfekcyjnie wykorzystuje obecną, nadzwyczaj korzystną koniunkturę na światowych rynkach surowców energetycznych i wyrasta na czołową światowa firmę, na najbardziej wpływową korporację energetyczną świata. Ten rosyjski gigant poinformował, że jego celem jest osiągnięcie kapitalizacji rynkowej na poziomie biliona dolarów. Poinformował też, że realizuje on plan ekspansji na terenach obu Ameryk, Azji, Europy i Afryki oraz, że Ameryka Północna jest dla tego koncernu obszarem o strategicznym znaczeniu dla naszych interesów, stąd Gazprom „tworzy nową konfigurację dostaw gazu” dla USA i Kanady”. Gazprom zamierza dostarczać gaz na rynek północnoamerykański począwszy od 2014 roku, jednak obecnie analizuje przede wszystkim oferty współpracy od firm kanadyjskich. Zgłosił też swoje zainteresowanie uczestnictwem w projekcie rurociągu gazowego na Alasce. Rosyjski koncern poinformował też o swoich inwestycjach w wydobycie surowców energetycznych na kontynencie afrykańskim (Algeria, Libia, Nigeria).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: