eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 20/2008 (12-18.05.2008)

Tydzień 20/2008 (12-18.05.2008)

2008-05-17 22:57

Przeczytaj także: Tydzień 19/2008 (05-11.05.2008)

  • Według GUS kwietniowa inflacja wyniosła 4% (w lutym inflacja wyniosła - licząc w skali roku – 4,2%, w marcu – 4,1%), podczas gdy cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% plus minus 1 pkt proc. Jednak to wcale nie znaczy, że tegoroczny szczyt inflacyjny mamy już za sobą (ekonomiści prognozują, że szczyt inflacji na poziomie około 5% czeka nas w sierpniu, na koniec roku prognozują oni inflację na poziomie 3,7% r/r). Główne czynniki podnoszące poziom inflacji to wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (zdrożały w ciągu roku średnio o 6,6%), kosztów użytkowania mieszkań (6,4%) oraz paliw (wzrost o 6 %).
  • GUS poinformował, że wzrost PKB w 2007 roku wyniósł 6,6%, a PKB w 2007 roku wyniósł 1.167.795,6 mln zł. Według szacunków popyt krajowy w 2007 roku wzrósł o 8,3% r/r, a spożycie ogółem wzrosło o 5,3%. Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 19,3% r/r (w porównaniu do 15,6% rok wcześniej). Eksport wzrósł ostatecznie o 8,4% (wobec 14,6% w 2006 r.), a import - o 12,4% (wobec 17,4%).
  • Trwają prace nad reformą ubezpieczenia rolniczego (KRUS). Według wstępnych założeń resortu wysokość składek na KRUS miałaby zostać uzależniona od wielkości standardowej nadwyżki bezpośredniej, stosowanej powszechnie w krajach UE do oceny wielkości ekonomicznej gospodarstw. Docelowo wysokość składek powinna być powiązana z osiąganym dochodem. Równocześnie planowana jest zmiana sposobu ustalania wysokości świadczenia emerytalno-rentowego, tak aby zapewnić zróżnicowanie świadczeń w zależności od wysokości i okresu opłacania składki.
  • W opinii Banku Światowego Polska nie jest już gospodarką fazy przejściowej. Przed Polską stoją te same wyzwania co przed znacznie bogatszymi krajami Europy Zachodniej. Kluczem do dalszego rozwoju jest teraz inwestowanie w edukację i innowacje - oceniają eksperci BŚ. Nie oznacza to jednak, że Polska jest już rozwiniętym krajem. PKB na głowę mieszkańca wciąż wynosi u nas ok. połowy średniej UE. Eksperci wskazują, że zwykła restrukturyzacja i wykorzystywanie taniej siły roboczej nie są już receptą na dalszy rozwój.
  • Dziś renciści podobnie jak wcześniejsi emeryci mogą dorobić tylko do 70% średniej krajowej. Jeśli zarobią więcej, emerytura lub renta jest im zmniejszana. Ministerstwo pracy zamierza znieść te ograniczenia. Zamierza stworzyć warunki dla zalegalizowania pracy niań. To kolejne sposoby na ograniczenie pracy w szarej strefie.
  • Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w kwietniu br. o 11,1% r/r wobec 10,2% w marcu.
  • Według unijnej dyrektywy nasz kraj do 2020 roku winien zwiększyć udział energii odnawialnej w Polsce do 15%. Szansa na to jest budowa elektrowni wiatrowych oraz biogazowni.
  • Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chce wzdłuż autostrad w Czechach i na Słowacji ułożyć rurę do Austrii, gdzie Gazprom z austriackim OMV tworzy największe w Europie Środkowej centrum handlu gazem.Poinformowano też, że o połączeniach na zachodzie kraju polska firma będzie wkrótce rozmawiać z niemieckimi koncernami.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

1. Mówi się, że współczesny kraj winien cechować się dynamizmem innowacyjnym, a obowiązkiem polityków jest stworzenie jak najlepszych warunków dla powstawania innowacyjnych produktów i nowych technologii. Nie jest oryginalna wskazówką, byśmy uczyli się od najlepszych. Przyznaję, że to mi się podoba jako idea. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przedstawił sposób jej realizacji. Zadeklarował, że zamierza w tym zakresie korzystać z doświadczeń Finlandii. Jest to bardzo dobry wzorzec dla nas. Kraj ten na badania i rozwój przeznacza 3,52% PKB, ale to, co jeszcze ważniejsze, to bardzo mądry sposób wykorzystywania tak tych środków, jak i efektów prac badawczych.

2. Według szacunków CASE aż 10% ogółu osób zatrudnionych wykonuje pracę w szarej strefie i jest to ok. 1,3 mln osób. Traci na tym budżet państwa, bo ma mniejsze wpływy z podatków, ale także mniej składek ma również ZUS, który z bieżących wpływów od legalnie zatrudnionych pracowników finansuje świadczenia społeczne. Trwają prace legislacyjne nad zmianą tej sytuacji. Obecnie mamy w Polsce blisko 4,5 mln emerytów. Z tego co czwarty pobiera wcześniejszą emeryturę. Wkrótce poznamy projekt nowej ustawy, zmniejszającej liczbę zawodów, które uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Dziś renciści podobnie jak wcześniejsi emeryci mogą dorobić tylko do 70% średniej krajowej. Jeśli zarobią więcej, emerytura ub renta jest im zmniejszana. Ministerstwo pracy zamierza znieść te ograniczenia. Zamierza stworzyć warunki dla zalegalizowania pracy niań (ok. 100 tys. osób). To kolejne sposoby na ograniczenie pracy w szarej strefie.

3. Z raportu firmy doradczej Ernst&Young wynika, że w polskich przedsiębiorstwach poziom korupcji jest ponad dwa razy wyższy niż w krajach Europy Zachodniej. Wynika też z niego, że tylko 16% naszych firm postrzega ją jako poważne zagrożenie dla biznesu. W Europie Zachodniej stanowi ona ważny problem dla 25% przedsiębiorstw. Aż 12% polskich firm twierdzi, że powodem utraty kontrahenta było wręczenie mu łapówki przez konkurencję. Podobnie uważa 8% przedsiębiorstw z Europy Zachodniej i 17% z krajów rozwijających się (m.in. z Czechy, Węgier oraz Rosji). Co czwarta polska firma twierdzi, że poziom wykrywalności łapownictwa w naszym kraju nie zmienił się w ciągu ostatnich pięciu lat, a 54% rodzimych przedsiębiorstw jest przekonanych o skuteczności organów ścigania, podczas gdy w Europie Zachodniej – 85% firm.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: