eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Batonik zamiast baterii?

Batonik zamiast baterii?

2003-09-14 01:03

Batonik zamiast baterii?

© fot. mat. prasowe

Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii dla urządzeń mobilnych prowadzi do coraz bardziej zdumiewających odkryć. Niedawno informowaliśmy o uzyskiwaniu wodoru dla ogniw paliwowych z podstawowego składnika mydła, teraz amerykańscy badacze odkryli mikroorganizm, który produkuje prąd z cukrów.

Przeczytaj także: Energia z mydła?

fot. mat. prasowe

Prof. Derek Lovley i dr Swades Chaudhuri z Uniwersytetu Massachusetts Amherst znaleźli mikroorganizm zdolny do stabilnej, długoterminowej produkcji energii elektrycznej z utleniania cukrów.

Bakteria rhodoferax ferrireducens przesyła elektrony będące efektem metabolizy bezpośrednio na elektrodę. Po reakcji pozostaje dwutlenek węgla. Rhodoferax ferrireducens to bakteria beztlenowa (względna – tzn. nie potrzebuje tlenu, ale może żyć w jego obecności) uzyskana z wykopanych w stanie Virginia osadów morskich.

Podobne badania prowadzono już w przeszłości, jednak efektywność dotychczasowych rozwiązań wynosiła około 10%, w dodatku potrzebowały one toksycznego dla ludzi i drogiego w produkcji przenośnika. Lovley i Chaudhuri opracowali prototyp, który wykorzystuje aż 83% produkowanych elektronów. Zbudowane przez amerykańskich urządzenie działało przez 25 dni.

Na obecnym etapie prac filiżanka cukru pozwala na wytworzenie prądu wystarczającego na 17 godzin dla 60-wattowej żarówki. Technologia będzie jednak doskonalona, gdyż jej potencjał wciąż w dużym stopniu jest niewykorzystany – jako elektrody użyto niepolerowanego grafitu, a są zdecydowanie lepsze materiały elektroaktywne.

Cukry są składnikiem większości odpadków, więc takie bio-zasilanie może być atrakcyjną alternatywą dla paliw kopalnych. Pomimo że wytwarzanie prądu przez bakterie nie jest całkowicie ekologicznie – powstaje dwutlenek węgla, to jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie "czystsze" niż wykorzystywanie kopalin. Nie ma wątpliwości, kto jako pierwszy przetestuje bio-baterie - projekt jest finansowany przez Pentagon.

Na zdjęciu: rhodoferax ferrireducens - przyszłość energetyki?
Przeczytaj także: Komórka na wodę Komórka na wodę

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: ogniwa paliwowe
Taniejące megapiksele

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: