eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 35/2003 (25-31.08.2003

Tydzień 35/2003 (25-31.08.2003

2003-08-31 18:54

  • Według MFW niemiecki deficyt w tym roku wyniesie 3,9% PKB. Podobny wynik zapowiada się w roku przyszłym. Powodem wysokiego deficytu jest wolne tempo wzrostu niemieckiej gospodarki. MFW ocenia, że w tym roku gospodarka niemiecka nie zanotuje żadnego wzrostu, a w 2004 roku wzrośnie o 1,5%. W 2002 roku niemiecki deficyt budżetowy wyniósł 3,6% PKB.

  • W końcu lipca bez pracy było 4,35 mln Niemców. Federalny Urząd Pracy w Norymberdze przewiduje, że w styczniu 2004 roku liczba bezrobotnych przekroczy pięć milionów.

  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego inflacja w Niemczech wyniosła w sierpniu 1,2% r/r wobec 0,9% w lipcu.

  • Rosyjski rząd przyjął założenia przyjęte w planie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju do 2005 roku. Według dokumentu tempo wzrostu gospodarczego Rosji ma wynieść w 2004 roku 5,2%, a w 2005 roku nawet 5,9%. W tym samym czasie produkcja przemysłowa ma rosnąć odpowiednio o 4,7% i 5,2%. Poziom inflacji ma spadać i przewiduje się jej poziom w kolejnych dwóch latach w zakresie 8%-10% i 6,5%-8,5%.

  • Wielka Brytania stała się największym inwestorem zagranicznym w Rosji po wejściu British Petroleum we wspólne przedsięwzięcie z rosyjskim koncernem TNK.

  • Po analizie kosztów przedsięwzięcia rząd węgierski przełożył na przyszły rok termin obniżki podatków. Operacja będzie kosztować budżet ok.260,1mld zł.

  • AirFrance negocjuje warunki fuzji z holenderskim KLM. W ostatnich trzech miesiącach jej przychody wyniosły 3,09mld euro (o ok. 9% mniej niż w roku 2002). Poniosła też stratę operacyjną na poziomie 13mln euro (rok wcześniej zysk operacyjny wyniósł 145mln euro).

  • Rosyjskie Ministerstwo ds. Polityki Antymonopolowej wyraziło zgodę na transakcję pomiędzy Tiumeńską Kompanią Naftową i British Petroleum. Powstał więc trzeci co do wielkości koncern w Rosji zajmujący się wydobyciem ropy i gazu. Koncern będzie wydobywał co najmniej 1,2 mln baryłek ropy dziennie.

  • Powstanie most energetyczny między Polską i Litwą. Jego budowa zajmie 5-7 lat. Polskę i Litwę połączy sieć przesyłu energii o mocy 1.000 MW. Szacunkowa wartość inwestycji to 434,2 mln euro. Spodziewane jest przyznanie przez Unię środków rzędu 275,2 mln euro. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziano także modernizację elektrowni na Łotwie i w Estonii. Partnerami inwestycji będą Polskie Sieci Energetyczne, Lietuvos Energija i EBOR, które w tym celu stworzą joint venture.

  • Audi ma zainwestować w Rosji do 2005 roku 80 mln USD w budowę sieci sprzedaży. Sieć będzie zatrudniać ok. 2 tys. ludzi. W pierwszym półroczu firma sprzedała w Rosji 1,35 tys. samochodów.

  • Toyota Motor rozważa rozpoczęcie produkcji aut w Rosji. W roku 2003 sprzedaż Toyoty w Rosji wyniesie 20 tys. aut.

  • Rosyjski koncern naftowy Łukoil wygrał z węgierskim MOL-em batalię o 79,5% udziału w jugosłowiańskiej sieci stacji benzynowych Beopetrol


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Obserwatorzy wydarzeń gospodarczych na europejskim rynku paliw zwracają uwagę na trzy wydarzenia:

Rosyjskie Ministerstwo ds. Polityki Antymonopolowej wyraziło zgodę na transakcję pomiędzy Tiumeńską Kompanią Naftową (TNK) i British Petroleum. Porozumienie o fuzji podpisano w czerwcu tego roku (w trakcie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Wielkiej Brytanii). Za 6,15mld USD (5,35mld euro) BP nabędzie 50% udziałów w przyszłym wspólnym przedsiębiorstwie. W ten sposób TNK stał się trzecim, co do wielkości koncernem w Rosji zajmującym się wydobyciem ropy i gazu. Koncern będzie wydobywał co najmniej 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Warto w tym miejscu podkreślić, że transakcja ta ma jeszcze jeden skutek. Wielka Brytania po wejściu British Petroleum we wspólne przedsięwzięcie z rosyjskim koncernem TNK stała się największym inwestorem zagranicznym w Rosji!

Utknęła w martwym punkcie realizacja międzynarodowego konsorcjum, które ma eksploatować sieć ukraińskich gazociągów. Deklaracja w sprawie utworzenia konsorcjum została podpisana przeszło rok temu w Petersburgu przez prezydentów Rosji Władimira Putina, Ukrainy Leonida Kuczmę i kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Jednak do dzisiaj nie dotrzymano żadnego terminu podjęcia działalności przez konsorcjum.

Rosja jest zainteresowana rozwojem eksportu swojego gazu do krajów unijnych. Chce też mieć zagwarantowaną kontrolę nad eksploatacją i rozwojem ukraińskich gazociągów. Ukraina nie ma środków na nowe inwestycje, jest zadłużona, chce mieć pieniądze za tranzyt gazu i nie chce tanio pozbyć się kontroli nad rurociągiem. Niemcy chcą mieć zagwarantowane dostawy gazu, a niemieckie firmy mają już kontrolę nad rurociągiem czeskim i słowackim. Teraz Ruhrgas zaproponował, aby Ukraina wydzierżawiła swoje gazociągi konsorcjum, na co Kijów nie chce się zgodzić.

Toczą się rozmowy Rosja - Ukraina, kluczowe na tym etapie. Mówi się o przedłużeniu gazociągu z Nowopskowa do Użhorodu w celu transportu potencjalnie dużych dostaw gazu z Kazachstanu. Trudno dziś powiedzieć, kiedy do tych rozmów włączą się Niemcy i jaką rolę odegrają w tym przedsięwzięciu.

Środkowoeuropejski rynek paliw zmienia się. Chorwacja sprzedała węgierskiemu MOL-owi 25% akcji koncernu naftowego INA. Serbia i Czarnogóra poinformowały o warunkach sprzedaży kontrolnego pakietu akcji spółki Beopetrol (zarządza ona drugą co do wielkości w tym kraju siecią stacji benzynowych) rosyjskiemu Łukoilowi.

Rumunia ogłosiła przetarg na sprzedaż kontrolnego pakietu (51% udziałów) SNP Petrom- swojego koncernu naftowego. Petrom posiada ok. 60% udziału w sprzedaży paliw w Rumunii, ma własne złoża, z których wydobywa rocznie 6 mln ton ropy naftowej i 6mld m3 gazu ziemnego. Posiada infrastrukturę umożliwiającą wykorzystanie jej do transportu ropy naftowej z Bliskiego Wschodu do krajów Europy Zachodniej. Wartość transakcji szacuje się na ponad 1mld USD. Zainteresowani transakcją są: amerykański ChevronTexaco, brytyjski BP, francuski Total, brytyjsko-holenderski RoyalDutch/Shell, a także austriacki OMV i rosyjski Łukoil.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: