eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 33/2003 (11-17.08.2003)

Tydzień 33/2003 (11-17.08.2003)

2003-08-17 01:08

  • PKB Japonii w drugim kwartale wzrosło o 0,6% kw/kw i o 2,3% r/r, W drugim kwartale wydatki konsumenckie wzrosły o 0,3%, a inwestycje o 1,3% w stosunku do poprzedniego kwartału.

  • Wartość długu publicznego Japonii- drugiej gospodarki na świecie, wynosi dziś ok. 140% PKB. W ubiegłym roku wzrost gospodarczy wyniósł ok. 1%. W drugim kwartale wskaźnik ten wyniósł 0,2%...

  • Na początku 2002 roku Argentyna (zadłużona na 95mld USD) ogłosiła niewypłacalność, przestając obsługiwać swoje zadłużenie. Teraz kraj ten negocjuje z MFW warunki kredytu.

  • Według ONZ przywrócenie gospodarki irackiej do normalności wymagać będzie ok. 20mld USD. Sprzedaż ropy da 15mld i oczekuje się, że brakujące 5mld USD da społeczność międzynarodowa.

  • W Kanadzie rośnie bezrobocie: w roku 2002 o 2,3%, a w tym roku już o 0,5%. Obecnie wynosi ono 7,8%.

  • W Szanghaju kosztem 3,6mld USD powstanie największa stocznia na świecie. Będzie wybudowana do 2010 roku. Chiński przemysł stoczniowy dziś to 8,3% potencjału światowego.

  • Rośnie temperatura konfliktu pomiędzy IBM i SCO Group o prawa do Linuksa. Wszystko wskazuje na to, że w spór będzie musiał włączyć się sąd, który ostateczne rozstrzygnie czy dystrybutorzy Linuksa nie naruszają praw autorskich.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Wydawało się, że ubiegłoroczny szok wywołany "kreatywną księgowością" ma Ameryka już za sobą. Ale okazuje się, że tak się tylko wydawało. Dziś mamy informacje świadczące o tym, że do listy firm, którą zapoczątkował Enron z Andersonem teraz dołączyło kilka amerykańskich banków. Według informacji "The Wall Street Journal" czołowe banki uciekając przed płaceniem podatków zakładały fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestowały pieniądze z oprocentowania kredytów, a bankom wypłacały tylko dywidendy, które w świetle obowiązujących przepisów nie podlegały już opodatkowaniu.

Banki mając najlepszych doradców są teraz w ostrym prawniczym sporze z SEC (Komisja Nadzoru Giełd) oraz IRS (organ administracji amerykańskiej gromadzący informacje o podatnikach i ściągający podatki).

Pomysł na uniknięcie podatków łączony jest tym razem z firmą konsultingową KPMG, która współpracowała z większością banków podejrzanych o takie praktyki. Na liście tych, którzy uprawiali te praktyki jest już dzisiaj dziesięć banków.

Wygląda na to, że może to być początek nowej, większej sprawy. A według ujawnionych dotąd informacji przez fundusze skontrolowane przez SEC przeszło co najmniej 17mld USD. SEC oraz IRS ma też dowody by sądzić, że banki w pełni zdawały sobie sprawę z wątpliwego prawnie sposobu powiększania swoich zysków.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: