eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emeryci a praca zawodowa

Emeryci a praca zawodowa

2007-12-30 00:20

W opinii społecznej prawo emerytów do dalszej pracy ma obecnie znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Ponad połowa Polaków uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych, wynika z najnowszych badań CBOS.

Przeczytaj także: Polacy i emerytury IV-VI 2006

Na ogół im lepiej wykształceni są respondenci, im większa jest miejscowość, w której mieszkają oraz im wyższe uzyskują dochody, tym częściej twierdzą, że ograniczanie zatrudnienia emerytów nie zmniejszy bezrobocia i tym rzadziej akceptują opinię przeciwną. Sprzeciw wobec ograniczania zatrudnienia emerytów wyrażają przede wszystkim przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz osoby pracujące na własny rachunek – ponad 70% z nich uważa, że wprowadzenie tego rozwiązania nie zwiększy liczby miejsc pracy ani nie zmniejszy bezrobocia.

Pewien wpływ na opinie w tej sprawie ma też zaangażowanie religijne badanych oraz deklarowane poglądy polityczne. Częsty udział w praktykach religijnych i przekonania prawicowe wiążą się raczej z chęcią ograniczenia pracy emerytów – odwrotnie niż poglądy lewicowe i nieuczestniczenie w praktykach religijnych.

Obecnie prawie dwie trzecie badanych uznaje prawo emerytów, którzy przeszli na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego i nadal pracują, do jednoczesnego pobierania pełnej emerytury i wynagrodzenia za pracę. Znacznie mniejsza liczebnie grupa opowiada się za tym, aby emerytury osób, które nadal pracują mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, zostały odpowiednio zmniejszone.

„Jak na razie w świadomości społecznej nie znajdują odbicia coraz bardziej alarmujące doniesienia o możliwej niewydolności systemu emerytalnego, w sytuacji gdy coraz mniejsza liczba osób aktywnych zawodowo będzie ponosić koszty utrzymania rosnącej liczby emerytów. Otwarcie rynku pracy w niektórych krajach europejskich i wyjazdy Polaków oraz dobra koniunktura gospodarcza z jednej strony, a z drugiej – masowe odchodzenie na wcześniejszą emeryturę osób, które mogłyby jeszcze pracować, spowodowały, że bezrobocie się zmniejszyło i coraz więcej pracodawców ma kłopoty z pozyskaniem pracowników. System emerytalny, który miał zachęcać do dłuższej aktywności zawodowej, jak na razie nie spełnia tego zadania.” - komentuje Joanna Szczepańska z CBOS.

O tym, że przechodzenie na wcześniejszą emeryturę ma korzystny wpływ na polską gospodarkę przekonany jest co czwarty ankietowany, natomiast dwa razy większa liczebnie grupa (47%) uważa, że rozwiązanie to negatywnie wpływa na stan gospodarki.

Autor: Aleksandra Dudzisz

oprac. : Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: