eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › System emerytalny w opinii Polaków

System emerytalny w opinii Polaków

2007-12-12 09:37

Przeczytaj także: 47% Polaków źle ocenia system emerytalny


Nieco więcej wypowiedzi dotyczyło funkcjonowania obecnych rozwiązań. Około 4 proc. ogółu badanych proponuje „zreformowanie bądź zlikwidowanie ZUS-u” jako instytucji zbyt zbiurokratyzowanej i niesprawnej w zarządzaniu, kolejne 2 proc. postuluje „doprecyzowanie obowiązujących zasad” lub stwierdza, że „zbyt mało jest informacji” na ten temat, przez co osoby obecnie pracujące nie wiedzą, czego mają się spodziewać w przyszłości. Porównywalna liczebnie grupa uważa, że konieczne jest „sprawniejsze zarządzanie pieniędzmi” zgromadzonymi na cele emerytalne. Co setna osoba (1 proc.) zwracała uwagę na konieczność „podniesienia jakości usług”.

Najwięcej propozycji zmian dotyczyło jednak nie systemu, a wysokości przyznawanych świadczeń emerytalnych. Co piąty Polak (22 proc.) uważa, że „emerytury powinny być wyższe”. Znacznie częściej niż przeciętnie opowiadają się za tym, co zrozumiałe, osoby obecnie pobierające świadczenia emerytalne oraz najstarsi badani (powyżej 64 roku życia). Respondentów postulujących podwyższenie emerytur jest też tym więcej, im słabiej są wykształceni i im gorzej oceniają własną sytuację materialną. Nie zawsze jednak chodzi o proste zwiększenie wysokości wypłat. W tej grupie stosunkowo duży odsetek stanowią postulaty regularnej waloryzacji emerytur. Badani proponują też np. utrzymanie bądź przywrócenie przywilejów z racji szczególnego charakteru wykonywanej pracy. Co dwudziesty spośród ogółu ankietowanych postuluje „zmiany sposobu naliczania świadczeń”, co w praktyce najczęściej oznacza zmianę stosunku wysokości składek ubezpieczeniowych do wypłacanych później emerytur. Kolejne 3 proc. respondentów sugeruje wprost „obniżenie składek” na ubezpieczenie emerytalne.

Ostatnia dająca się wyodrębnić grupa postulatów dotyczyła wieku emerytalnego: 1 proc. ogółu ankietowanych proponowało po prostu jego zmianę, 3 proc. precyzowało, że chodzi o jego obniżenie, a kolejne 1 proc. (znacząco częściej najmłodsi badani) opowiedziało się za podwyższeniem tego wieku. Niewielka grupa badanych (4 proc. ogółu) niezależnie od propozycji zmian w systemie emerytalnym postulowała również zmiany dotyczące innych sfer działania państwa, np. systemu rentowego, podatkowego czy opieki zdrowotnej.

Autor: Aleksandra Dudzisz

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Senior.pl Senior.pl

Polski rynek IT 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: