eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2003

Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2003

2003-05-12 13:40

Wiosna przyniosła poprawę koniunktury w naszym kraju; Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podaje, że większość przedsiębiorców uznała, że w kwietniu poprawił się ogólny klimat gospodarczy. Choć nastroje przedsiębiorców co roku polepszają się wiosną, niewykluczone, że tym razem z pozytywnymi ocenami przyjdzie także długo oczekiwane ożywienie gospodarcze. Tym bardziej, że polepszenie nastrojów dotyczy wszystkich badanych branż.
Choć nie opublikowano jeszcze danych o kwietniowym bezrobociu, można spodziewać się jego spadku, w związku ze zbliżającym się sezonem letnim, kiedy bezrobotni znajdują zatrudnienie przy pracach sezonowych.

Za naszą zachodnią granicą obserwujemy pogorszenie klimatu biznesowego. Wskaźnik monachijskego instytutu Ifo – odzwierciedlający nastroje menedżerów 7 tysięcy niemieckich przedsiębiorstw spadł i osiągnął dla zachodnich landów naszego sąsiada 86,6 punktów – co jest wynikiem najniższym od 16 miesięcy. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym i zła sytuacja tego kraju niekorzystnie wpływa na polską gospodarkę.

Nadal nienajlepsza sytuacja panuje na rynku pracy w USA - w kwietniu Departament Pracy opublikował dane o wzroście nowo zarejestrowanych bezrobotnych - w kwietniu liczba ta osiągnęła rekordową liczbę 455 tysięcy i jest najwyższa od roku. Liczba bezrobotnych Amerykanów wzrosła już do 8,8 miliona. Analitycy amerykańscy oceniają, że główną przyczyną sytuacji na rynku pracy są skutki ataków terrorystycznych - skutki te najboleśniej odczuł sektor turystyczny: hotele, linie lotnicze oraz centra rozrywkowe.

Znacznie lepsze są dane o amerykańskim przemyśle: zamówienia w tym sektorze wzrosły o 2,2 % - znacznie więcej niż przewidywali to ekonomiści, którzy oczekiwali wzrostu o ok. 1,2%.

Praca w internecie:

- topjobs - 350
- jobs.pl - 1091
- cv.online - 66
- jobpilot - 633
- pracuj.pl - 877
- onet.pl - 1184
- wp.pl - 2120*

(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków TMP/Hudson)


Praca - Branże

W kwietniu nastąpiły zmiany w czołówce firm rekrutujących najwięcej pracowników.

Zaskakująco dobry wynik odnotowała branża teleinformatyczna. W stosunku do poprzedniego miesiąca liczba ofert pochodzących z tej branży, wzrosła prawie dwukrotnie i wyniosła w kwietniu 13,5% wszystkich ogłoszeń. W firmach teleinformatycznych obserwujemy od pewnego czasu dużą fluktuację pracowników, przy czym pracownicy przechodzą z jednej firmy do drugiej. Możliwe, że po zamknięciu pierwszego kwartału i ocenie wyników finansowych firmy postanowiły poszukać pracowników w innych branżach i tym samym "odświeżyć" swoje szeregi. Spadła liczba ofert w drugiej najprężniej działającej branży - produkcji - ogłoszenia, które zamieściły firmy z tej branży stanowiły 13,9% ogółu. To kolejny miesiąc w którym zmniejszyła się liczba ofert pracy w tym sektorze. Niewątpliwie ma na to wpływ ciągle spadający popyt krajowy.

Na podobnym poziomie w stosunku do marca kształtuje się liczba ofert pochodzących z branży FMCG - stanowiły one w kwietniu 12,9% wszystkich ogłoszeń.

Po niezłym marcowym wyniku, pogorszyła się sytuacja w branży finansów i bankowości. Liczba kwietniowych ogłoszeń spadła do 8,8% ogółu. Spadek ten odzwierciedla ciągle pogarszającą się sytuację tej branży. W kwietniu pojawiły się kolejne dane o stratach w tym sektorze. Przed nami następna fala redukcji i kolejne fuzje.

Znaczny wzrost liczby ogłoszeń obserwujemy w branży horeca - podczas gdy w marcu ogłoszenia z tej branży stanowiły 2,2% wszystkich ogłoszeń, w kwietniu było to już 5%. Ten nagły wzrost nie jest zaskakujący - zbliża się sezon turystyczny, czas prawdziwych "żniw" w tej branży.

Hotele i restauracje już rozpoczęły poszukiwanie pracowników sezonowych. Kwietniowy wynik nie jest zapewne ostatnim słowem tej branży i w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów.

W kwietniu zwiększyła się także liczba ofert w sektorze publicznym i wyniosła 2,3 % wszystkich ogłoszeń.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca straciły m.in.: logistyka (7,4%), edukacja (0,9%), media i reklama (6,7%). W tej ostatniej, wpływ na pogorszenie sytuacji ma zapewne sytuacja na rynku prasy. Najwięksi wydawcy na rynku zanotowali straty związane ze spadkiem sprzedaży gazet. Z najnowszych danych wynika, że sytuacja tej branży stopniowo się polepsza - m.in. wychodzące w naszym kraju dzienniki, zanotowały w pierwszym kwartale wzrost zysków pochodzących z reklam.


Praca - Stanowiska

Kwiecień przyniósł zmiany trendów w rekrutowaniu pracowników na poszczególne stanowiska.
Przede wszystkim zmalała liczba ofert pracy dla finansistów - w kwietniu ogłoszenia dla tej grupy stanowiły 9,5% wszystkich ogłoszeń. Do tego spadku przyczyniły się wszystkie branże, które oferowały kilkakrotnie mniej ofert pracy dla specjalistów ds. finansowych niż miało to miejsce w ubiegłym miesiącu. Choć ofert w kwietniu było znacznie mniej, stanowiska finansowo-księgowe zachowały drugą pozycję wśród oferowanych na rynku.

W kwietniu pracodawcy poszukiwali także mniej pracowników na stanowiska produkcyjne - stanowiły one 6,9% wszystkich ogłoszeń. Odzwierciedla to ogólnie słabszą kondycję całego sektora produkcyjnego.

Udział w rynku stanowisk dla specjalistów ds. sprzedaży nie zmienił się w porównaniu do marca. Zmalała za to liczba ogłoszeń o pracy w działach marketingu, logistycznych oraz na stanowiskach bankowych.

Na rynku można było zaobserwować zwiększenie liczby ofert dotyczących stanowisk administracyjnych - podczas gdy w marcu stanowiły one tylko 5,4%. w kwietniu było to już 8,1% wszystkich ogłoszeń. Wzrost jest skutkiem dużego zainteresowania tymi stanowiskami w branży horeca oraz sektorze publicznym. W tej pierwszej branży poszukiwano głównie pracowników hoteli i biur turystycznych w związku ze zbliżającym się sezonem letnim i związanym z nim zwiększeniem ruchu turystycznego. Podobny wpływ ma sytuacja w tej branży na stanowiska personelu pomocniczego, tzw. rzemiosła: zwiększył się popyt na kelnerów, barmanów i kucharzy.

Większość ofert pracy dla personelu administracyjnego, pochodziła z aktywnego bardziej niż zwykle, sektora publicznego.

Na kwietniowym rynku pracy pojawiło się więcej niż zazwyczaj ogłoszeń dla tzw. wolnych zawodów. W tym miesiącu liczba ofert adresowanych do tej grupy osób, zwiększyła się z 1,9% do 3,6%. Były to głównie oferty pracy dla lekarzy oraz inżynierów.

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: