eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 16/2007 (16-22.04.2007)

Tydzień 16/2007 (16-22.04.2007)

2007-04-22 02:53

Przeczytaj także: Tydzień 15/2007 (09-15.04.2007)

  • Już zapomniano o tym, że za alarmową granicę dla dolara przyjęto kiedyś kurs 1,35 USD/euro. W ubiegłym tygodniu kurs ten wyniósł już 1,3637. To wynik coraz lepszych wyników europejskiej gospodarki i oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez EBC (obecnie główna stopa jest na poziomie 3,75%). Wszyscy liczą się też z równoczesnym spadkiem stóp procentowych w USA, gdzie wzrost gospodarczy niepokojąco spada.
  • Według Eurostat inflacja w strefie euro wyniosła w marcu 1,9% r/r (w lutym była na poziomie 1,8% r/r).
  • Rosyjski parlament zdecydował o utworzeniu państwowego banku (z kapitałem 2,7 mld USD). Będzie on finansował projekty infrastrukturalne, które mają zmniejszyć zależność rosyjskiej gospodarki od sektora naftowego. Kapitał ten będzie powiększany i do 2010 roku ma wynieść 7,6 mld USD
  • Rosja buduje pierwszą, pływającą elektrownię atomową. Statki tego typu będą dostarczały energię elektryczną i ciepło do miejsc o trudnych warunkach klimatycznych (np. Północna Syberia). Pierwsza jednostka będzie miała dwa generatory o mocy 35MW każdy. Następne 6 statków będzie zbudowanych do 2015 roku i będą one miały reaktory o mocy 300-400MW.
  • Dania jest jednym z liderów we wdrażaniu zasad efektywności energetycznej. Rezultatem tych działań jest to, że od 1980 r. duńskie PKB wzrosło o 70% praktycznie bez zwiększenia zużycia energii. To skutek tego, że 52% energii produkowanej jest w „skojarzeniu” (jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła). W Polsce ten wskaźnik jest na poziomie 15%.
  • Niemiecki E. ON wycofał się z walki o hiszpańską Endesę. Teraz zamierza wzmocnić swą pozycję w sektorze odnawialnych źródeł energii i kieruje swoją aktywność na rynek rosyjski.
  • Fińska firma energetyczna Fortum zamierza zbudować elektrociepłownię na biopaliwa w odległości ok. 40 kilometrów na północ od Helsinek. Będzie ona miała moc grzewczą 50 MW i moc elektryczną 25 MW. Surowcem energetycznym będzie w 80% biopaliwo i w 20% torf. Jednak elektrownia ta będzie też miała rezerwowy kocioł na gaz ziemny o mocy grzewczej 45 MW.
  • Kontrolowana przez polski PKN Orlen litewska rafineria Możejki zmniejszy w tym roku przerób ropy o 22% (spadnie z 8,3 mln ton do 6,5 mln ton). Przez port w Butyndze sprowadzi drogą morską 5,8 mln ton (w 2006 roku – 5,9 mln ton).
  • Gazprom zbuduje pod Sankt Petersburgiem zakład sprężania gazu. W spółce będzie miał 51% udziałów. Jego partnerami będą firmy z Kanady, Japonii i Europy.
  • Niemiecki koncern E.ON kupi 112 ha ziemi w pobliżu Helsinek i będzie tam budował szóstą w Finlandii elektrownię atomową. W Finlandii działają już 4 takie elektrownie, a piątą budują Finowie.
  • W ciągu trzech lat Rosja przeznaczy 1,1 mld USD na rozwój najnowszych technologii objętych nazwą nanotechnologie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NOWE ELEMENTY NA EUROPEJSKIM RYNKU ROPY

1. Transpetrol to firma mająca w swoim majątku 515 km słowackich ropociągów (w tym 430 kilometrowy odcinek Przyjaźni od granicy z Ukrainą do Czech). Dostarcza nim 10 mln ton rosyjskiej ropy rocznie do rafinerii Slovnaft oraz dostarcza ją też do Czech i do Niemiec. Zdolności przesyłowe ropociągu wynoszą 25 mln ton rocznie. Jest on obecnie modernizowany i zgodnie z projektem ma dostarczać ropę do Bawarii i Chorwacji. Ma też dostarczać 5 mln ton ropy rocznie do austriackiej rafinerii Schwechat. Oznacza to, że ma on strategiczne znaczenie. W tym rurociągu 49% akcji posiada Jukos-bankrut, którego aktywa są obecnie przedmiotem kolejnych przetargów. O zakup udziałów w słowackim ropociągu starają się: rosyjski Gazprom, polski PERN, czeska spółka Czerpo oraz bratysławska rafineria Slovnaft , która jest kontrolowana przez węgierski MOL. Te udziały będą sprzedane przez syndyka Jukosu na kolejnych aukcjach. Ta transakcja ma spore znaczenie nie tylko dla Słowacji, ale i dla Polski oraz innych krajów unijnych. Eksperci uważają, że zakup tych udziałów przez Rosję znacznie zmniejszy możliwość realizacji polskiej koncepcji sprowadzania kaspijskiej ropy do Polski.

2. Kontrolowana przez polski PKN Orlen litewska rafineria Możejki zmniejszy w tym roku przerób ropy o 22% (spadnie z 8,3 mln ton do 6,5 mln ton). Przez port w Butyndze (odległy o 90km od Możejek) kombinat sprowadzi drogą morską 5,8 mln ton (w 2006 roku – 5,9 mln ton). Oficjalnie poinformowano, że przez co najmniej trzy pierwsze kwartały Możejki będą ponosić straty. Jednak nowe, optymistyczne informacje nadeszły z rosyjskiego Transnieftu. Poinformowano, że prace nad projektem naprawy rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock są prowadzone. Po tym etapie zostanie dokonana wycena prac i w przypadku uzasadnionym ekonomicznie wykonany zostanie remont rurociągu. Poinformowano, że w czasie oględzin uszkodzonego rurociągu wykryto ponad 7 tys. usterek. W sprawie uruchomienia rurociągu interweniuje Unia Europejska i osobiście przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: