eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Nowy bezpieczny Tlen

Nowy bezpieczny Tlen

2003-06-06 00:23

Tlen.pl jako pierwszy duży polski komunikator internetowy, wprowadził do swojej najnowszej wersji (Tlen.pl 3.90) szyfrowanie.

Przeczytaj także: Komunikator Tlen w komórce

Funkcja ta zapewni użytkownikom korzystanie z bezpiecznych połączeń podczas prowadzenia rozmów tekstowych, zapewniając poufność przesyłanych za pomocą komunikatora informacji. Szyfrowanie uniemożliwia podsłuchiwanie rozmów prowadzonych przez komunikator i odróżnia Tlen.pl od konkurencyjnych systemów. Nowa aplikacja jest dostępna w standardowej wersji programu udostępnianej bezpłatnie użytkownikom na stronie .

"W trosce o bezpieczeństwo użytkowników Komunikatora Tlen.pl wprowadziliśmy szyfrowanie całości danych przesyłanych pomiędzy klientem a serwerem. W systemach, które nie szyfrują połączenia istnieje możliwość 'podsłuchiwania' transmitowanych informacji za pomocą specjalnego oprogramowania (z ang. "sniffing"). Nowa funkcjonalność aplikacji będzie szczególnie przydatna dla osób podłączonych do Internetu przez sieć lokalną (np. firm czy instytucji), dbających o poufność swojej korespondencji. Prace nad szyfrowaniem prowadzone były przez zespół programistów pracujących nad projektem TlenBiznes, komercyjnej wersji komunikatora przeznaczonego głównie dla firm. Decyzja o włączeniu tej funkcjonalności do bezpłatnej wersji Komunikatora Tlen.pl jest odpowiedzią na liczne prośby zgłaszane przez użytkowników darmowej wersji Tlenu" mówi Krzysztof Sierota szef projektu.

W szyfrowaniu dla zabezpieczenia transmisji danych wykorzystywany jest algorytm RSA oraz Rijandel (AES Advanced Encryption Standard), światowy standard, następca złamanego w 1997 roku DES. AES został opracowany przez naukowców belgijskich. Algorytm ten posługuje się kluczem 256 bitowym przyjętym obecnie za standard przez Narodowe Biuro Standaryzacji w Stanach Zjednoczonych. Poprzednik AES został złamany za pomocą 14 tysięcy komputerów pracujących przez 90 dni. Szacuje się, że najszybsze, współczesne komputery będą potrzebowały na złamanie nowego algorytmu AES kilku miliardów lat.
Przeczytaj także: Tlenofon - VoIP w Tlenie Tlenofon - VoIP w Tlenie

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: tlen, tlen.pl

Przeczytaj także

AutoCAD LT 2004 po polsku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: