eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ranking wirusów II 2007

Ranking wirusów II 2007

2007-03-06 00:34

Ranking wirusów II 2007

On-line Scanner Top 20 luty 2007 © fot. mat. prasowe

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w lutym 2007 roku.

Przeczytaj także: Wirusy i robaki II 2007

Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

Przez ostatnie kilka miesięcy lista "On-line Scanner Top 20" zawierała niezwykle dużo trojanów dialerów. Szkodniki te osiągnęły szczyt w styczniu, gdy ich liczba wyniosła 5, a na pierwszym miejscu znalazł się Diamin.fc. W lutym sytuacja niespodziewanie zmieniła się: Diamin.fc wypadł z listy, pozostał na niej tylko lider z grudnia 2006 roku - Dialer.cj.

fot. mat. prasowe

On-line Scanner Top 20 luty 2007

On-line Scanner Top 20 luty 2007

Z kolei bardzo aktywne wydają się robaki pocztowe. Oprócz Raysa i Brontoka, które stale goszczą na liście, robak pocztowy znalazł się również na pierwszym miejscu. Był to Mydoom.m, który po wcześniejszej nieobecności wrócił w tym miesiącu do zestawienia. Pojawiły się również nowe robaki, takie jak Warezov.lk i Warezov.ls. Interesujące jest to, że na liście nie ma żadnej odmiany Zhelatina, który stanowił znaczny udział w statystykach dotyczących ruchu pocztowego. Może to być częściowo spowodowane tym, że epidemie Zhelatina w większości przypadków zatrzymywane były na poziomie serwera pocztowego, co oznacza, że do użytkowników dotarła stosunkowo niewielka liczba zainfekowanych wiadomości e-mail.

Stare i nowe robaki zdołały wyprzeć trojany downloadery, które wcześniej były bardzo liczne. Lutowe zestawienie zawiera tylko cztery trojany downloadery i nie zajmują wysokich pozycji.

Nadal spada liczba trojanów spy: drugi miesiąc z rzędu jedynym programem z tej kategorii jest brazylijski Bancos.zm. Jednak na komputerach użytkowników powszechnie występują inne typy programów szpiegujących; W lutowym rankingu uplasowały się one na czwartym, ósmym i trzynastym miejscu. Rozpowszechniony jest również program adware Virtumonde: wariant Virtumonde.ha zajmuje dwunaste miejsce, jest to jednak jedyny program tego typu w lutowym zestawieniu.


oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: