eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w 2007 roku

Rynek nieruchomości w 2007 roku

2007-01-22 00:14

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Tendencje na rynku nieruchomości w 2007

Specjaliści z Szybko.pl podkreślają, iż już w 2006, ale także w najbliższych latach mieliśmy i będziemy mieli do czynienia z kilkoma zjawiskami na rynku nieruchomości, które są następstwem rosnących cen. Po pierwsze następuje przeniesienie popytu z dzielnic centralnych do peryferyjnych i podmiejskich, gdzie ceny są niższe. Zjawisko to będzie się nasilać, jeśli w dużych miastach pojawią się sprawne rozwiązania komunikacyjne (obwodnice, autostrady, kolej podmiejska).

Po drugie ze względu na to, że koszt budowy metra kwadratowego domu jednorodzinnego zarówno w systemie gospodarczym, ale także przez firmy budowlane, jest niższy niż koszt zakupu metra mieszkania, część nabywców zdecyduje się na budowę lub zakup domu pod miastem. Dodatkowym argumentem „za” będzie możliwość uzyskania na ten cel kredytu z dopłatą do odsetek. Skutkiem tego będzie niewątpliwie wzrost cen działek budowlanych.

Trzecie zjawisko to możliwa zmiana preferencji kupujących. Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe. Wynika to oczywiście z faktu, iż chcemy mieszkać możliwie wygodnie. Jednak równie dobrze determinantą tego wyboru może być fakt, iż zdolność kredytowa przeciętnie zarabiającego Polaka pozwala na zakup dwóch pokoi. Jako że ceny wzrosły znacząco w stosunku do zmiany zdolności kredytowej, bardzo prawdopodobne jest, że część kupujących będzie musiała zdecydować się na kawalerki i w ten sposób popyt na nie wzrośnie.

Prognozy na rok 2007 dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania

W najdroższych obecnie miastach, czyli w Warszawie i Krakowie, gdzie średnie ceny na rynku wtórnym wynoszą odpowiednio 7 903 i 7 172, w 2007 roku można się spodziewać kwartalnych wzrostów na poziomie 5 do 10%. Po roku zaowocuje to cenami nawet powyżej 11 000 za metr kwadratowy. Są to bardzo duże sumy, ale jeszcze większej dynamiki zmian cen możemy się spodziewać w miastach, gdzie w chwili obecnej mieszkania są stosunkowo „tanie”, czyli w Poznaniu (XII 2006 – 4783 złote za metr), Łodzi (3322 złote), Katowicach (XII 2006 – 2911 złotych), Gdyni (5307 złotych). Tempo wzrostu może być bardzo szybkie jeśli na dobrą sytuację makroekonomiczną, z którą mamy do czynienia w skali kraju, nałoży się dynamiczny rozwój regionu. Świetnym przykładem takiego rozwoju sytuacji jest Wrocław (prognozowana zmiana ceny w I kwartale 2007 wyniesie około 4 proc., zaś szacowana cena na koniec I kwartału osiągnie 6 541 za metr). W Gdańsku prognozowana zmiana ceny w I kwartale 2007 roku wyniesie około 8 proc. i na koniec kwartału zapłacimy 5 791 za metr.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: