eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak uniknąć błędów przy rejestracji spółek?

Jak uniknąć błędów przy rejestracji spółek?

2023-12-14 15:47

Jak uniknąć błędów przy rejestracji spółek?

Jak uniknąć błędów przy rejestracji spółek? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Rejestracja spółki to proces niezbędny do legalnego prowadzenia działalności w tej formie. Jak łatwo się domyślić, jest on bardziej złożony niż w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. O co zatem zadbać i na co zwrócić uwagę, żeby wszystko poszło szybko, sprawnie i bezproblemowo?

Postaw na rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji


Problematyka rejestracji spółki, szerzej opisana pod adresem https://ksiegowosc-dla-spolek.pl/rejestracja-spolek, jest niezwykle złożona. Spółki, a w szczególności kapitałowe, w tym bardzo popularna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, są stosunkowo skomplikowanymi podmiotami.

Ponadto często mogą znacznie się od siebie różnić, nawet w ramach tego samego typu, czy branży. Korzystanie z gotowych rozwiązań i ogólnych porad nie jest więc dobrym wyborem. Każdy aspekt działalności, a jest ich sporo, trzeba rozważyć indywidualnie.

Tylko w ten sposób zyska się pewność, że ostatecznym rezultatem będzie spółka w pełni odpowiadająca potrzebom i zamiarom jej założycieli. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania, które omówimy poniżej.

Tryb rejestracji: metodą tradycyjną czy S24?


W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, którzy pragnęli uproszczenia procesu zakładania spółek (zwłaszcza tych najczęściej wybieranych przez mniejsze podmioty), powstał specjalny tryb rejestracji: poprzez system S24. Można go zastosować w przypadku spółek z o.o., komandytowych, jawnych i prostych spółek akcyjnych.

Sytuacja wygląda tutaj dość podobnie jak w przypadku JDG. Mamy do wypełnienia za pośrednictwem Internetu odpowiedni formularz. Umowa spółki generowana jest automatycznie na podstawie wypełnionych pól i wybranych opcji. Nie ma potrzeby sporządzania aktu notarialnego.

W przypadku rejestracji metodą tradycyjną ograniczeń jest mniej. Umowę trzeba sporządzić samodzielnie od zera, uzupełniając wpisy podstawowe, niezbędne, o dodatkowe, które sprawdzą się w danych okolicznościach. To bardziej kosztowne, skomplikowane i wymagające rozwiązanie, które jednak wiąże się z większą wiarygodnością spółki (wymóg sporządzenia aktu notarialnego) i elastycznością formy prowadzenia działalności.

Co zawrzeć w umowie spółki?


Wybierając rejestrację metodą tradycyjną, możemy na przykład zawrzeć w umowie zapisy mające za zadanie chronić podmiot przed konkurencyjną działalnością wspólników, czy też takie związane z finansowaniem spółki. Oczywiście, wciąż są pewne ograniczenia, przede wszystkim w postaci przepisów bezwzględnie obowiązujących, ale jest to zrozumiałe i wciąż pozostawia duże pole do manewru.

Nawet jeśli zdecydujemy się zarejestrować spółkę S24, wciąż staniemy przed kilkoma dylematami, jako że formularz w niektórych miejscach daje wnioskodawcy kilka opcji do wyboru. Będziemy musieli zdecydować m.in. czy chcemy zezwolić na dobrowolne umorzenie udziałów, a także jak ma być uregulowana kwestia zbywania i zastawiania udziałów w spółce (np. bez zgody spółki, za zgodą, z prawem głosu dla zastawnika i użytkownika lub bez). Wszystkie te kwestie warto dobrze przemyśleć.

Skorzystaj z pomocy prawnika


Rejestracja spółki nie wiąże się z przymusem adwokacko-radcowskim. Innymi słowy, nie ma obowiązku przeprowadzania jej z pomocą profesjonalnego pełnomocnika. W rzeczywistości często takie wsparcie jest jednak potrzebne i chętnie wykorzystywane.

Wybór formy prawnej działalności, przygotowanie umowy spółki (a w przypadku trybu S24: dobór właściwych parametrów w formularzu, który posłuży do wygenerowania umowy) i dopełnienie wszelkich formalności to ogromne wyzwanie dla osób, które nie posiadają w tym zakresie odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiedniej formy opodatkowania, stąd podmioty świadczące usługi księgowe i kancelarie radcowskie oraz adwokackie nierzadko współpracują, aby kompleksowo obsłużyć danego klienta. Działając na własną rękę, niezwykle łatwo o błąd, którego konsekwencje mogą później okazać się bolesne. Lepiej więc zaufać ekspertom i oszczędzić w ten sposób czas oraz nerwy.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: