eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Inicjatywy rozwojowe w firmie - jak je sfinansować?

Inicjatywy rozwojowe w firmie - jak je sfinansować?

2023-11-20 09:21

Inicjatywy rozwojowe w firmie - jak je sfinansować?

Inicjatywy rozwojowe w firmie - jak je sfinansować? © Adobe Stock

Komunikat PR

Chcesz rozwijać swój biznes? Bez inwestycji zazwyczaj nie jest to możliwe. Przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę, jednak nie zawsze wiedzą, skąd wziąć środki na planowane zakupy. Czasem też wydatki bywają nieprzewidziane, bo np. trafia się ograniczona czasowo promocja. Jeśli masz świadomość, że dla firm banki mają przygotowaną bogatą ofertę kredytową, możesz podołać wszystkim wyzwaniom i dynamicznie się rozwijać, budując przy tym przewagę nad konkurencją. Zobacz, z czego skorzystać, aby finansować swoje działania.

Kiedy skorzystać z finansowania dla firm?


Momentem, w którym Twoja firma może potrzebować dodatkowego finansowania, jest planowana inwestycja lub obawa przed utratą płynności finansowej. Zarówno zakup nowego wyposażenia, sprzętów, urządzeń, maszyn, jak również zwiększenie puli dostępnych na rachunku środków jest możliwy dzięki uzyskaniu produktu kredytowego. Może o niego ubiegać się każdy przedsiębiorca pod warunkiem, że spełnia wymogi narzucone przez bank.

Rozważ kredyt dla firm, jeśli potrzebujesz środków na:
  • wynagrodzenia dla pracowników,
  • opłacenie czynszu czy prac remontowych/adaptacyjnych w lokalu/biurze,
  • zakup maszyn/urządzeń/licencji/programów,
  • zakup towarów/usług,
  • reklamę i marketing.

W zależności od tego, jaki będzie cel kredytowania, do wyboru masz różne produkty – od kredytów wypłacanych jednorazowo i spłacanych w ratach, przez leasing, aż po kredyty w rachunkach bieżących zwiększające saldo dostępne.

Kto może otrzymać kredyt firmowy?


Kredyty firmowe są dostępne dla przedsiębiorców. Jednak zanim Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, bank musi dokonać weryfikacji zdolności kredytowej. Na tym etapie każda instytucja ma inne wymogi, jednak standardowo konieczne jest:
  • prowadzenie firmy przez minimum 12 miesięcy (od tej reguły są wyjątki, np. dla lekarzy czy prawników),
  • oświadczenie o niezaleganiu ze składkami US ZUS lub zaświadczenie to potwierdzające,
  • złożenie oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów (jeśli wpływają one na konto prowadzone w tym samym banku, rozpatrujący wniosek bierze to pod uwagę),
  • posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Bywa, że firma ma mniejszą zdolność kredytową lub działa krócej niż chce bank. Wtedy i tak można próbować uzyskać finansowanie, ustanawiając zabezpieczenie kredytu np. na nieruchomości.

W najlepszej sytuacji są firmy, które w jednym banku mają zarówno rachunek bieżący, jak i chcą ubiegać się o kredyt. Zazwyczaj odbywa się to wtedy na zasadach uproszczonych, na oświadczenie (do pewnego progu), z minimum formalności do wypełnienia.

Jakie są dostępne kredyty dla firm?


Wspomniana już różnorodność bankowych produktów kredytowych ma na celu zaspokoić oczekiwania przedsiębiorców i trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby.

Niektórzy potrzebują jednorazowego zastrzyku gotówki na cel dowolny, inni środków na konkretną inwestycję. Pozostali oczekują regularnego wsparcia w postaci kredytu w rachunku bieżącym czy faktoringu, co zapewnia im płynność finansową oraz stabilizację.

Zobacz, jakie są najpopularniejsze kredyty dla firm.

Kredyt w rachunku bieżącym


To rodzaj limitu odnawialnego, który zwiększa dostępne saldo środków zgromadzonych na rachunku. Zaletą jest duża swoboda w korzystaniu z pieniędzy, bez narzuconego odgórnie harmonogramu spłat. Można uzyskać wysokie kwoty bez dodatkowych zabezpieczeń, co oznacza szybki proces wnioskowania z minimum formalności. Produkt doskonały dla przedsiębiorców chcących utrzymać płynność finansową.

Pożyczka biznesowa


Jest to standardowy produkt kredytowy, gdzie przedsiębiorca uzyskuje konkretną kwotę pieniędzy na dowolny cel. Może z niej sfinansować zakup mebli i sprzętu do wyposażenia biura, zrobić remont lokalu – wszystko, co związane z prowadzoną działalnością. Okres spłaty można rozłożyć nawet na kilka lat, co pozwala dopasować wysokość rat do swoich przychodów. Nawet wysokie kwoty są dostępne bez zabezpieczeń.

Kredyt inwestycyjny


To środki kredytowe wypłacane na konkretny cel inwestycyjny związany z prowadzeniem lub modernizowaniem firmy. Może to być zakup nieruchomości komercyjnej lub sfinansowanie budowy i nabycie majątku rzeczowego – komputerów, drukarek, samochodów, paneli fotowoltaicznych. Ten kredyt można też wziąć na refinansowanie zobowiązania posiadanego w innym banku. Jego zaletą jest to, że do obliczenia zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę również przyszłe dochody z inwestycji.

Zielony kredyt


To kredyt przeznaczony dla firm planujących inwestycje ekologiczne. Dostępne są wysokie kwoty (nawet 10 milionów) na dłuższy okres kredytowania (w zależności od banku nawet 15 lat). Za środki z kredytu można kupić pojazdy elektryczne lub hybrydowe, urządzenia energooszczędne lub przeprowadzić termomodernizację nieruchomości.

Faktoring


Ten produkt kredytowy polega na wykupie przeterminowanych wierzytelności, aby uchronić Cię przed zatorami płatniczymi i ich konsekwencjami.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: