eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Doradca finansowy: czym się zajmuje? Przegląd obowiązków i kompetencji

Doradca finansowy: czym się zajmuje? Przegląd obowiązków i kompetencji

2023-08-31 11:45

Doradca finansowy: czym się zajmuje? Przegląd obowiązków i kompetencji

Doradca finansowy: czym się zajmuje? Przegląd obowiązków i kompetencji © pixabay.com

Komunikat PR

Usługi doradców finansowych są coraz bardziej pożądane na rynku. Majątki Polaków systematycznie się rozrastają, a ich właściciele zastanawiają się, jak mądrze lokować swoje oszczędności. Rozważasz skorzystanie z pomocy doradcy finansowego? A może chcesz zaoferować klientom swoje wsparcie w tym zakresie, ale nie wiesz, jakich kompetencji potrzebujesz? Zapoznaj się więc z najważniejszymi informacjami na temat doradztwa finansowego!

Kim jest doradca finansowy?


Doradztwo finansowe definiuje się na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich tłumaczy to pojęcie jako zawód wykonywany przez niezależnego, niezwiązanego z żadną instytucją profesjonalistę. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, taka osoba ma za zadanie przekazywać swoim klientom merytoryczną wiedzę na temat bezpiecznego zarządzania majątkiem i jego ochrony.

Druga definicja opisuje doradcę finansowego jako specjalistę. Według Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych, celem jego działalności powinno być zapewnianie klientom bezpieczeństwa i płynności majątkowej. Aby chronić ich oszczędności, doradca korzysta z analiz i dobiera właściwe dla nich produkty finansowe.

Pamiętaj, że doradcy finansowego nie należy mylić ani z pośrednikiem finansowym, ani z doradcą inwestycyjnym!

Czym zajmuje się doradca finansowy?


Zakres obowiązków doradcy finansowego koncentruje się na wsparciu klienta w zarządzaniu majątkiem. Może obejmować:
  • przygotowywanie analiz i wyliczeń,
  • wsparcie w wyborze właściwych produktów finansowych,
  • pośrednictwo przy wyborze kredytu w banku,
  • pomoc przy wyborze pakietów ubezpieczenia,
  • kompletowanie dokumentacji,
  • przenoszenie dokumentów między różnymi bankami i instytucjami.

Co ciekawe, za powyższe usługi doradca finansowy nie otrzymuje najczęściej stałego wynagrodzenia. Zamiast tego działa w modelu prowizyjnym, pobierając określony procent zysków klienta. Zwiększanie jego majątku jest więc w najlepszym interesie doradcy.

Kompetencje doradcy finansowego


Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kandydat nie potrzebuje żadnych specjalistycznych kursów ani szkoleń, aby zostać doradcą finansowym. Wymagany nie jest nawet dyplom studiów wyższych. Choć absolwenci ekonomii, rachunkowości, zarządzania czy prawa będą mieli oczywiście większe szanse na karierę w tym zawodzie, to doradcą finansowym może zostać każda osoba ze średnim wykształceniem.

Niezbędnym warunkiem okaże się jednak posiadanie odpowiednich kompetencji. Aby dobrze czuć się w tym zawodzie, doradca finansowy powinien cały czas podnosić swoje kwalifikacje i aktualizować wiedzę w zakresie prawa gospodarczego czy systemu podatkowego. Specjalista musi też być na bieżąco z ofertami banków i innych instytucji finansowych. W zdobywaniu wartościowych informacji i wykonywaniu codziennych obowiązków pomogą mu takie cechy jak:
  • otwartość i komunikatywność,
  • łatwość nawiązywania relacji,
  • ponadprzeciętne umiejętności sprzedażowe,
  • zdolność analitycznego myślenia,
  • dobra pamięć i umiejętność koncentracji,
  • odporność na stres.

Kto może skorzystać z usług doradcy finansowego?


Usługi doradców finansowych przeznaczone są dla każdego, kto przy wsparciu specjalisty chce zadbać o swoje oszczędności. Najczęściej z pomocy tego typu korzystają przedsiębiorcy, poszukujący sposobów na optymalizację budżetów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby do doradcy finansowego zgłosił się też klient indywidualny. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze kredytu konsumenckiego, ulokowania kapitału w banku lub przeniesieniu dokumentacji między różnymi instytucjami, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

Szukając dobrego doradcy podatkowego, możesz zacząć od strefy online. Atrakcyjne oferty znajdziesz przede wszystkim w serwisach przeznaczonych dla wykonawców publikujących tam swoje ogłoszenia. Usługi freelancerów z pewnością okażą się tańsze i bardziej elastyczne niż w przypadku specjalistów zatrudnianych w różnego rodzaju kancelariach czy firmach doradczych.

Doradca finansowy – podsumowanie


Znając zakres obowiązków i kompetencji doradcy podatkowego, z łatwością wybierzesz odpowiedniego opiekuna dla swoich oszczędności. Jeśli natomiast myślisz o karierze w tym zawodzie, z powodzeniem zaplanujesz zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Zrób więc dobry użytek z naszych podpowiedzi i zadbaj o stan swoich finansów!

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: