eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Rozliczenie PIT-37 2023 - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT-37 2023 - co warto wiedzieć?

2023-03-16 12:40

Rozliczenie PIT-37 2023 - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT-37 2023 - co warto wiedzieć? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

PIT jest rodzajem bezpośredniego podatku, który obejmuje dochody osób fizycznych. Ze względu na rodzaj przychodów, działalności i sposobu opodatkowania i zatrudnienia wyróżnia się kilka jego rodzajów. PIT-37 to jeden z popularniejszych wniosków, które są powszechnie składane przez Polaków.

PIT-37 – podstawowe informacje


PIT-37 to jeden z formularzy podatkowych, który przeznaczony jest dla osób fizycznych, które nie posiadają działalności gospodarczej. Jego rozliczenie nie różni się od innych formularzy, a dzięki internetowym narzędziom, takim jak np. program do rozliczenia PIT-37, w łatwy i szybki sposób można uporać się z formalnościami.

Do kiedy rozliczyć PIT-37?
Podatnicy w 2023 roku są zobowiązani złożyć swój wniosek do 2 maja. Jest to ostateczny termin, w którym do urzędu skarbowego musi wpłynąć wypełniony formularz. Można go złożyć przez internet, np. przy pomocy rządowej strony podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT lub listownie. W tym przypadku należy pamiętać, że wniosek musi dotrzeć do instytucji przed terminem ostatecznym. Liczy się data jego otrzymania, a nie nadania. Jeśli wystąpi jakieś opóźnienie, podatnik musi liczyć się z możliwością pojawienia się kar z tytułu wykroczenia skarbowego.

Kto może rozliczać się według PIT-37?


PIT-37 dedykowany jest osobom, które chcą rozliczyć swoje przychody roczne z tytułu umów o pracę, zlecenie i o dzieło, otrzymywanych emerytur i rent. Dodatkowo są to wpływy opodatkowane na zasadach ogólnych (skala 12% lub 32%), pozyskiwane wyłącznie w Polsce i za pośrednictwem płatnika (pracodawca, zleceniodawca, ZUS).

Dla kogo PIT-37?
Formularz PIT-37 przeznaczony jest dla tych, którzy samodzielnie nie odprowadzają swoich składek, a zamiast nich zobowiązani do tego są płatnicy. PIT-37 w 2023 roku może także stanowić dodatek dla osób, które nie są płatnikami, a przekazali urzędowi PIT-11. Dotyczy to sytuacji, w których przychody zostały uzyskane przez pracę przy zbiorach, pobieranie zasiłków i umowy aktywizacyjne. Formularz PIT-37 dostępny jest w szczególności dla:
  • rozliczających przychody ze stosunku pracy (i spółdzielczego stosunku pracy), stosunku służbowego i pracy nakładczej;
  • rozliczających się z emerytur, rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych;
  • uzyskujących należności związane z członkostwem w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną;
  • uzyskujących zasiłki społeczne z ubezpieczenia społecznego jak np. zasiłek chorobowy;
  • osób pracujących na umowie-zleceniu;
  • rozliczających się ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy (jak np. zasiłek dla bezrobotnych);
  • rozliczających się z praw autorskich i innych praw majątkowych.

PIT-37 – możliwości rozliczenia


Ze względu na powszechność stosowania PIT-37 istnieje wiele ułatwień, które mogą usprawnić jego wypełnianie. Jednak rozliczenie będzie wyglądać inaczej np. w przypadku, gdy jest się w związku małżeńskim.

PIT-37 z małżonkiem
Deklaracja PIT może być wspólnie wypełniona przez małżonków w jednym formularzu, gdy oboje spełniają warunki opodatkowania na zasadach PIT-37. Wiąże się to z odliczeniami, które zachęcają do takiego sposobu złożenia dokumentu. Jeśli jeden z partnerów rozlicza się według skali, to zbiorcze wypełnienie formularza jest błędem. W takiej sytuacji można złożyć PIT-36. Podobnie nieprawidłowa będzie próba wspólnego rozliczenia na PIT-37, jeśli jedno z małżonków rozlicza się podatkiem liniowym, przez ryczałt ewidencjonowany lub podatkiem tonażowym.

Jeśli zaistnieje sytuacja, w której po 30 kwietnia konieczna będzie korekta złożonego wcześniej formularza, w trakcie poprawek można dopisać współmałżonka do wcześniej przygotowanej deklaracji podatkowej.

Rozliczenie straty z lat ubiegłych
Złożenie wniosku PIT-37 jest przeznaczone dla tych osób fizycznych, które w latach ubiegłych nie obniżały własnych przychodów o straty. Dla nich przeznaczony jest PIT-36. Jeśli natomiast w danym roku straty nie zostały odliczone, czyli podatnik stracił, a nie zarobił, PIT-37 jest jak najbardziej wskazanym wnioskiem.

Doliczenie dochodów małoletnich
PIT-37 jest deklaracją, która nie przewiduje doliczania do dochodu pieniędzy zarobionych przez małoletnie dzieci (z tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej, umowy-zlecenie i o dzieło, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do samodzielnego użytku). Rozważaniem może być wypełnienie formularza PIT-37 oraz dodatkowego formularza PIT, który złoży małoletni, a zostanie podpisany przez rodzica lub prawnego opiekuna.

Osoby samotnie wychowujące dziecko
Deklaracja PIT-37 jest przeznaczona także dla samotnych rodziców. Aby spełnić warunki rodzica lub opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko, należy być panną, kawalerem, wdową, wdowcem, osobą z orzeczoną separacją lub pozostającą w zawiązku małżeńskim, w którym współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa w więzieniu karę pozbawienia wolności.

Rozliczenie jest możliwe, gdy wychowywane dziecko:
  • jest małoletnie;
  • otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek);
  • uczy się w szkołach, w tym szkołach wyższych (w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym oraz pobierające edukacje za granica w krajach Unii Europejskiej) do ukończenia 25. roku życia – pod warunkiem że dziecko nie uzyskało w roku rozliczeniowym żadnych dochodów.

Przychody z zagranicy
Przy pomocy PIT-37 można rozliczyć przychody z zagranicy tylko pod warunkiem, gdy są one rozliczane przez polskiego płatnika. W pozostałych przypadkach podatnik ma obowiązek złożyć PIT-36.

Kary za niezłożenie PIT-37 w terminie


Niekiedy zdarza się, że podatnik nie złoży swojej deklaracji w terminie. Brak formularza w urzędzie do 2 maja 2023 wiąże się z konsekwencjami prawnymi, których warto mieć świadomość. Najczęściej zdarza się, że nieścisłości powstają na skutek:
  • niezłożenia formularza przy opłaconych podatkach (np. w formie zaliczek);
  • zapomnienia o zapłacie lub dopłacie brakującego podatku (przy złożonej w terminie deklaracji);
  • niezłożenia deklaracji rocznej oraz unikaniu podatkowych opłat rocznych.

Ostatnia sytuacja jest karalna, dlatego w celu uniknięcia kary należy zastosować specjalne środki. Pierwszym z nich jest poinformowanie organu powołanego do ścigania o niezłożeniu deklaracji, podając uzasadnienie tego zdarzenia. Wiąże się to z obowiązkiem zapłacenia podatku w wyznaczonym terminie. Drugie rozwiązanie to złożenie zeznania po terminie, które zazwyczaj wiąże się z karą grzywny.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: