eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Wybór dopasowanego konta bankowego - 5 wskazówek

Wybór dopasowanego konta bankowego - 5 wskazówek

2023-03-21 20:45

Wybór dopasowanego konta bankowego - 5 wskazówek

Wybór dopasowanego konta bankowego - 5 wskazówek © fot. mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Dziś trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez konta bankowego, płatności kartą czy zakupów online opłacanych przelewem lub BLIKIEM. Na tzw. ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z reguły wpływa także wynagrodzenie, renta czy emerytura. Jak zatem założyć nowe konto bankowe? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania poszczególnych ofert?

Konto bankowe (ROR) – czym właściwie jest?


Konto osobiste to nic innego, jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zwany też rachunkiem bieżącym dla osób fizycznych. Służy głównie do gromadzenia pieniędzy pochodzących np. z wynagrodzenia, renty, emerytury czy stypendium z uczelni. Wspomniane już środki, które trafiają na konto możesz następnie wykorzystywać do regulowania bieżących opłat – rachunków i zakupów. Nadwyżki, które pozostają na koncie warto oszczędzać, choćby poprzez przelewanie ich na określony cel, jak wakacje, nowy samochód, remont mieszkania czy nowy sprzęt AGD.

Konto bankowe najczęściej wiąże się z posiadaniem karty debetowej (otrzymać może ją każdy posiadacz ROR), która umożliwia m.in. wypłaty z bankomatów i płatności za zakupy w punktach handlowo-usługowych.

Jakie konto bankowe wybrać – wskazówki


Przeglądasz różne oferty banków i nie potrafisz wybrać jednego, odpowiedniego dla siebie konta bankowego? W podjęciu decyzji może pomóc Ci kilka poniższych wskazówek.

• Wskazówka 1: sprawdź, czy bank oferuje jasne, przejrzyste i zrozumiałe warunki umowy.
Oferta banku nie powinna budzić żadnych Twoich wątpliwości. Najlepiej, aby była prosta, a warunki współpracy powinny być jasno przedstawione w umowie tak, żeby wszystko było dla Ciebie zrozumiałe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie opłaty wiążą się z danym rachunkiem oraz jakich ewentualnych bonusów możesz spodziewać się po wejściu we współpracę z danym bankiem.

• Wskazówka 2: porównaj opłaty
Wbrew pozorom nie wszystkie banki oferują bezpłatne prowadzenie konta. Zanim więc zdecydujesz się skorzystać z konkretnej oferty, rozeznaj się w temacie wszelkich opłat związanych nie tylko z prowadzeniem rachunku. Sprawdź choćby koszty korzystania z karty debetowej, przelewów natychmiastowych, wypłat z bankomatów i inne usług związanych z codziennym użytkowaniem konta.

• Wskazówka 3: dostępność bankomatów
Jeśli lubisz być w posiadaniu gotówki, zwróć uwagę na dostępność bankomatów, z których możesz korzystać oraz na alternatywne opcje wypłaty gotówki (np. BLIKIEM). Sprawdź, jakie wiążą się z tym opłaty. Najlepiej, aby przynajmniej wypłaty BLIKIEM były bezpłatne, dzięki czemu zawsze, gdy będziesz potrzebować wypłacić pieniądze, możesz sięgnąć po telefon i wprowadzić kod wygenerowany w aplikacji mobilnej.

• Wskazówka 4: jakość bankowości mobilnej i internetowej
Jeżeli praktycznie nie rozstajesz się ze swoim smartfonem, koniecznie upewnij się, jaką jakość ma aplikacja mobilna banku. Bankowość mobilna (tak samo jak internetowa) ma być znacznym ułatwieniem w zarządzaniu oszczędnościami. Postaw więc na bank, który oferuje nowoczesną bankowość mobilną, intuicyjną obsługę itd. Za sprawą bankowości mobilnej możesz robić przelewy, wypłacać środki z bankomatów, korzystać z BLIKA czy sprawdzać zarówno saldo, jak i historię swojego konta.

• Wskazówka 5: Dodatkowe usługi i udogodnienia
Gdzie najlepiej założyć konto bankowe? Tam, gdzie możesz najwięcej zyskać. Sprawdź więc, co oprócz konta oferują poszczególne banki. Jakie promocje czy ewentualne udogodnienia proponują? Jeśli zależy Ci na systematycznym oszczędzaniu, upewnij się, czy będziesz mieć np. opcję utworzenia celu i gromadzenia na nim środków, by spełnić swoje marzenie. Przekonaj się także, jakie rozwiązania bank przygotował w zakresie dodatkowych ubezpieczeń czy rabatów (również w wybranych sieciach sklepów).

Konto bankowe – dopasuj je do swoich potrzeb


Pamiętaj, że konto bankowe powinno być jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Zwróć więc uwagę, czy poszczególne banki oferują różne konta przeznaczone dla różnych grup klientów i wybierz taki wariant, który odpowiada Ci najbardziej.

Przykładowo, na stronie Santander Bank Polska znajdziesz Konto Jakie Chcę dla studenta (coś w sam raz dla osób w wieku 18-25 lat), Konto Jakie Chcę dla młodych (idealna opcja dla młodzieży w wieku 13-17 lat) czy Konto Jakie Chcę dla dzieci (doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz założyć pierwszy ROR dla swojego dziecka). Szczegółowe informacje na temat poszczególnych kont tego banku znajdziesz na https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta.

Co istotne, zdecydowaną większość kont bankowych możesz założyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę banku, następnie przejdziesz do opcji „Załóż konto” i będziesz postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie swojego telefonu lub laptopa.

oprac. : materiał partnera

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: