eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

2023-01-25 11:40

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Zgodnie z przepisami prawa każdy rodzaj dochodu - zarówno z pracy, jak i z emerytury czy działalności gospodarczej lub wynajmu nieruchomości - trzeba rozliczyć. Służy do tego formularz PIT. Do dyspozycji masz kilka rodzajów druków, w tym najpopularniejszy PIT-37. Zasada ich wypełnienia zawsze pozostaje taka sama i, wbrew pozorom, wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi czynności, zwłaszcza, gdy wykorzystasz możliwość, którą dają ePIT-y. Wyjaśniamy, jak zająć się tym tematem, do kiedy PIT w 2023 roku trzeba złożyć i na jakie ulgi oraz odliczenia możesz liczyć.
  1. Jak rozliczyć PIT za 2022 r.?
  2. Najpopularniejsze formularze PIT za 2022 r.
  3. Do kiedy rozliczyć PIT 2022?

Gdy poruszamy temat, jakim jest rozliczenie PIT 2022, możemy zauważyć, że pojawiło się - względem lat poprzednich - sporo zmian. Jeśli nie chcesz zajmować się tym osobiście, rozliczenia PIT 2022 nadal można powierzyć ekspertowi. Zachęcamy jednak do samodzielnej próby, zwłaszcza, że rozliczenie PIT 2022 online zdecydowanie ułatwia sprawę.

Jak rozliczyć PIT za 2022 r.?


Gdy planujesz rozliczenie roczne za 2022 rok, możesz zdecydować się na opcję tradycyjną lub opcję internetową. Ta druga z roku na rok zyskuje na popularności: nic dziwnego, jest przecież dużo wygodniejsza. Przy tym e-deklaracje 2022 ograniczają ryzyko popełnienia błędu. Zyskujesz również pewność, że twoje zeznanie podatkowe dotrze na czas.

Istnieje kilka sposobów na to, by wypełnić i wysłać PIT. Jak to zrobić?
  • Po pierwsze, możesz skorzystać z programu przeznaczonego do rozliczeń, na przykład e-PIT 2022,
  • Po drugie, korzystając z usługi Twój e-PIT udostępnianej przez Urząd Skarbowy.

Każda z tych opcji jest poprawna i bardzo intuicyjna. Pamiętaj jedynie, by - niezależnie od wybranego sposobu - po wysyłce online pobrać potwierdzenie PIT, czyli UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dokument wygenerowany w formacie .pdf, który wystarczy zapisać na dysku komputera. Potwierdza on, że zeznanie podatkowe zostało złożone w terminie.

O konsekwencjach nieterminowego rozliczenia PIT-u napiszemy więcej za chwilę.

fot. mat. prasowe

Aplikacja PITax.pl podpowie jak rozliczyć PIT 2022 i oszczędzać pieniądze

Istnieje kilka sposobów na to, by wypełnić i wysłać PIT. Jak to zrobić? Możesz na przykład skorzystać z programu przeznaczonego do rozliczeń, takiego jak e-PIT 2022.



Czy trzeba rozliczyć PIT w 2023 samodzielnie? Od 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom system Twój e-PIT, w ramach platformy ePITy gov. Zgodnie z założeniami, podatnik po zalogowaniu się na swoje konto, znajdzie w nim wstępnie wypełniony formularz za 2022 rok. Jeśli nie podejmie żadnych działań, w odpowiednim terminie zeznanie zostanie przekazane do Urzędu Skarbowego. Może także zmodyfikować rozliczenie, na przykład uwzględnić w nim ulgi, lub odrzucić deklarację i wypełnić ją samodzielnie raz jeszcze.

Najpopularniejsze formularze PIT za 2022 r.


Do rozliczenia PIT 2023, podobnie jak w latach wcześniejszych, możesz wykorzystać kilka różnych druków. Dwa najpopularniejsze to PIT-37 i PIT-36.

• PIT-37

Za pomocą druku PIT-37 rozlicza się przede wszystkim dochody uzyskiwane z pracy, emerytury, renty, umów cywilnoprawnych czy z działalności wykonywanej osobiście, opodatkowane na zasadach ogólnych, za pośrednictwem płatnika lub płatników. Jeśli podatnik rozlicza się w inny sposób niż według skali, nie wybiera tej deklaracji.

Deklarację PIT-37 mogą złożyć także osoby samotnie wychowujące dziecko oraz nierezydenci, również w przypadku wspólnych rozliczeń z małżonkiem.

• PIT-36

Druga ze wspomnianych popularnych deklaracji, czyli PIT-36, dotyczy przede wszystkim dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, lub z innych umów o podobnym charakterze. Z tego formularza także korzystają rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Podkreślmy, że z PIT-u 36 mogą korzystać zarówno podatnicy rozliczający się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic.

Warto wspomnieć, że formularze PIT 37 i PIT 36 wzajemnie się wykluczają - musisz wybrać jeden z nich. Wiele szczegółów na ten temat udostępnia serwis podatki.gov.pl.

Do kiedy rozliczyć PIT 2022?


PITy 2022, podobnie jak deklaracje w latach wcześniejszych, trzeba rozliczyć terminowo. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2023 trzeba przeprowadzić? Tym razem data jest specyficzna i przypada na 2 maja. Dlaczego?

Co do zasady, e-PITy 2023 trzeba rozliczyć do końca kwietnia, gdyż ustawa wskazuje 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, który jest rozliczany. Ponieważ jednak w 2023 roku będzie to dzień wolny od pracy, termin ulega przesunięciu.

A co w sytuacji, gdy złożysz PIT 2022 z opóźnieniem? Jeżeli zorientujesz się, że nie dopełniłeś terminowo swojego obowiązku, przede wszystkim przekaż wypełnioną deklarację najszybciej jak to możliwe. Dodatkowo do swojego rozliczenia dołącz tzw. czynny żal oraz zapłać należny podatek, jeśli wynika on z rozliczenia PIT.

Czynny żal, o którym mówimy, powinien zawierać:
  • dane podatnika,
  • datę jego sporządzenia,
  • uzasadnienie, czyli wyjaśnienie, dlaczego obowiązek podatkowy nie został dopełniony - powodem może być niewiedza czy zagubienie w przepisach,
  • adres urzędu skarbowego,
  • odręczny podpis.

Samo uzasadnienie opóźnienia nie jest niezbędne, jednak dobrze, gdy w dokumencie się znajdzie. Czynny żal nie będzie skuteczny, jeśli urząd skarbowy sam zorientuje się w kwestii niezłożenia PIT-u lub gdy zostaną już podjęte czynności sprawdzające przez odpowiedni organ.

Co ważne, czynny żal nie może być przesłany drogą internetową, jak deklaracja PIT. Dokument trzeba dostarczyć osobiście.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: