eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Ile prądu zużywa pompa ciepła? Kalkulator

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Kalkulator

2023-01-18 15:42

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Kalkulator

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Kalkulator © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Pompa ciepła to coraz bardziej popularna metoda ogrzewania domu i wody użytkowej. To alternatywa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na innowacyjność i nowoczesność tego urządzenia. W czasach, kiedy ceny ogrzewania, opału i trudności w związku z uzyskaniem go nasuwają różne pomysły dotyczące ogrzewania, pompa ciepła staje na podium tych rozwiązań. Jak wygląda użytkowanie pompy ciepła i ile prądu zużywa? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Rachunki za prąd z pompą ciepła


Większości osób, kiedy zastanawia się nad zmianą metody ogrzewania domu, rozważa opcję instalacji pompy ciepła. W związku z tym należy zastanowić się przede wszystkim nad rachunkami, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, jeśli uwzględni się właśnie taki rodzaj ogrzewania domu. Można skorzystać z wyliczeń, które umożliwi specjalny kalkulator pompy ciepła. Dzięki temu kalkulatorowi można bez problemu wyliczyć średnie zużycie prądu, które określi koszty związane z ogrzewaniem przy pomocy pompy ciepła.

Kalkulator określi wysokość kosztów związanych z energią, jakich należy się spodziewać, jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła. By oszacować te wartości, trzeba odpowiedzieć na zadawane pytania. Dotyczą one zużycia energii elektrycznej, lokalizacji, rodzaju izolacji domu i innych tego typu. Wiele czynników wpływa na to, czy określony budynek będzie ogrzewany pompą ciepła z założeniem i nastawieniem na niższe rachunki. Czynniki te stanowią podpowiedź, czy w określonym budynku wymaga się również instalacji fotowoltaiki, aby zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem.

Rachunki za prąd w związku z montażem pompy ciepła są wyższe w okresie zimowym. Chłodniejsze miesiące wymagają często, by pompa ciepła pracowała z grzałką w celu ogrzania danego metrażu. W nowoczesnych urządzeniach grzewczych mowa o konkretnych warunkach atmosferycznych. Zazwyczaj uwzględnia się konieczność korzystania z grzałki (na prąd) w temperaturach poniżej -20 stopni C. Uśredniona wartość zużycia prądu przez pompę ciepła na każde 100 m2 to około 2000 do 3000 kWh. Jeśli dodatkowo pompa ciepła oprócz budynku ogrzewa również wodę użytkową, wartość ta wzrasta o 1000 kWh. Jest to rachunek roczny, który może wskazywać, że ogrzewanie budynku do 100 m2 przy założeniu, że jest to nowy budynek, odpowiednio docieplony, może wynosić około 3000 zł. Zestawiając tę wartość z ogrzewaniem węglowym, gdzie cena węgla to blisko 2000 - 2500 zł za tonę, a do ogrzania budynków często ustala się zapotrzebowanie średnio 3t (lub nawet więcej) w ciągu roku, łatwo wywnioskować, że pompa ciepła jest pod tym względem ekonomicznym rozwiązaniem. Wysoki koszt w związku z instalacją pompy i jej zakupem może się zwrócić.

Czy opłaca się instalować pompę ciepła do starych budynków?


Pompa ciepła, w zależności od modelu i marki, jaką wybierzemy, może być stosowana w starszych budynkach, jeśli zachowane są odpowiednie warunki. Nie ma obaw o to, że zostaniemy odesłani z kwitkiem, jeśli nie posiadamy instalacji podłogowej dotyczącej ogrzewania. Grzejniki nie wykluczają nas, jako klientów, by nie można było skorzystać z pompy ciepła. Można je swobodnie podłączyć do całej instalacji.

By móc mówić o korzyściach związanych z pompą ciepła, pomijając kwestie oczywiste, czyli wygoda użytkowania, trzeba przede wszystkim przeanalizować, czy budynek jest odpowiednio docieplony, aby zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Odpowiednio zaizolowany budynek pozwoli zmniejszyć w znacznym stopniu koszty ogrzewania. Izolacja termiczna budynku najprościej rzecz ujmując, nie pozwoli na utratę ciepła z budynku. Wpływ na to ma nie tylko samo docieplenie ścian, podłóg, dachu, czy sufitów, ale również okna. Wiele osób pomija fakt, że to właśnie przez nieszczelne okna ucieka nam najwięcej ciepła, a to z kolei generuje wyższy koszt w związku z ogrzaniem budynku.

W niektórych przypadkach pompa ciepła będzie zdecydowanie lepiej funkcjonowała, jeśli będziemy mieć na uwadze dodatkowy montaż paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to w znacznym stopniu zmniejszyć koszty związane z użyciem energii, co jest niezbędne, by pompa ciepła funkcjonowała. Ogólnie przyjęto, że nowoczesne budynki, które mają właściwą izolację termiczną, mogą funkcjonować swobodnie bez konieczności inwestycji w fotowoltaikę. Mimo to warto mieć na uwadze, że dzięki temu korzysta się z odnawialnego źródła energii, które jest niezależne. To kolejny krok na drodze oszczędności i niezależności. Są osoby, które nie wyobrażają sobie instalacji pompy ciepła bez fotowoltaiki, to często nierozerwalna para, która znakomicie razem funkcjonuje. By sprawdzić, czy potrzebne nam takie wsparcie, warto skorzystać z kalkulatora. Pomoże on oszacować średni koszt zużycia prądu i wyliczy koszty z tym związane, abyśmy mogli mieć obraz tego, jak w naszym domu będą wyglądały rachunki, jeśli zdecydujemy się na instalację pompy ciepła.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: