eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w ziemię: czy kupno działki jest opłacalne?

Inwestycje w ziemię: czy kupno działki jest opłacalne?

2022-12-28 09:49

Inwestycje w ziemię: czy kupno działki jest opłacalne?

Jak Polacy postrzegają inwestycję w ziemię? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W czasach rekordowo nisko oprocentowanych lokat inwestycje w nieruchomości uchodziły za jedną z najbardziej bezpiecznych przystani. Obecnie banki proponują nam nieco lepsze oprocentowanie, z drugiej jednak strony aktualne uwarunkowania rynkowe nie należą do najłatwiejszych. Czy w takich realiach inwestowanie w ziemię nadal postrzegane jest jako atrakcyjna forma lokowania kapitału? Czy kupno działki nadal budzi zainteresowanie? Odpowiedzi na te pytania dostarcza badanie zrealizowane przez Kantar Public dla Rodzinnych Inwestycji.

Przeczytaj także: Inwestycje w ziemię najbezpieczniejsze

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Dlaczego warto lokować kapitał w ziemię?
  • Czy w obecnych realiach rynkowych warto brać pod uwagę inwestycje w ziemię i inne nieruchomości?
  • Czy wojna w Ukrainie wpływa na decyzje odnośnie zakupu ziemi?

Według badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie ponad 1000 Polaków, więcej niż dwóch na czterech badanych (42%) jest zdania, iż pomimo obecnych cen warto decydować się na inwestycje w nieruchomości, w tym również w grunty. Co więcej, 13% respondentów wskazuje, iż opłacalne jest przeznaczanie funduszy jedynie na ziemię, a 3% skłania się ku innym nieruchomościom. Niespełna co piąty respondent jest zdania, że obecnie należy lokować kapitał w inny sposób.

fot. mat. prasowe

Czy w dalszym ciągu warto brać pod uwagę lokowanie kapitału w ziemię i inne nieruchomości

42% Polaków jest zdania, iż pomimo obecnych cen warto lokować kapitał w ziemię i nieruchomości


Spośród Polaków planujących wcześniej kupno ziemi, co czwarty (26%) dokonał zakupu lub ciągle zamierza to zrobić. Taki sam procent (26%) badanych zrezygnował z tej decyzji, natomiast 48% wstrzymało się z działaniem. W przypadku badanych nieplanujących inwestycji w grunty, zdecydowana większość (88%) pozostała przy pierwotnej decyzji. Nieco ponad co dziesiąty ankietowany (12%) zmienił zdanie i chce obecnie dokonać zakupu ziemi.

Respondenci zwracają również uwagę na fakt, że ciągły wzrost wartości ziemi (47%) jest główną zaletą kupna działki w przypadku inflacji. Ponad jedna trzecia badanych wskazuje na bezpieczeństwo takiej lokaty (37%) oraz możliwość swobodnej zmiany charakteru działki (34%).

Z kolei 29% badanych uważa ziemię za najskuteczniejszą formę ochrony pieniędzy, według 24% inflacja dodatnio wpływa na ceny, 23% zwraca uwagę na brak konieczności poświęcenia czasu takiej inwestycji, a w opinii 20% ziemia nie jest narażona na spekulacje. Dla 18% badanych ziemia jest potencjalnym zastawem pod kredyt, tyle samo uważa kupno działki za przewidywalną formę lokowania kapitału.

fot. mat. prasowe

Dlaczego warto lokować kapitał w ziemię

29% badanych uważa ziemię za najskuteczniejszą formę ochrony pieniędzy


Ziemia to dobro stałe i w dobie dekoniunktury Polacy dostrzegają zalety inwestowania w nią. Ważne jest dla nich bezpieczeństwo tej formy lokowania kapitału, większe niż, na przykład, na rynkach kapitałowych, oraz stały wzrost jej wartości, mimo inflacji – zauważa Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu w firmie Rodzinne Inwestycje.

fot. mat. prasowe

Czy konflikt zbrojny w Ukrainie wpłynął na Twoją decyzję co do zakupu ziemi?

23% badanych zrezygnowało z inwestycji w ziemię wskutek wojny w Ukrainie


Na koniec warto podkreślić, że niskie ryzyko spadku utraty wartości ziemi oraz bezpieczeństwo takiej inwestycji są najczęściej wymienianymi powodami atrakcyjności inwestowania w ziemię w trakcie konfliktu zbrojnego. Pozostali badani wskazują na skuteczność ochrony pieniądza i na możliwość zagospodarowania działki, natomiast jedna czwarta ankietowanych uważa, że ziemia jest bezobsługowa oraz inwestycja w nią jest przewidywalna. Przekonanie o wzroście wartości ziemi w przypadku konfliktu wyraża 18% badanych, a 17% jest zdania, iż ziemia nie jest narażona na spekulacje.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: