eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 85% Polaków boi się trudnego sezonu grzewczego

85% Polaków boi się trudnego sezonu grzewczego

2022-08-16 13:29

85% Polaków boi się trudnego sezonu grzewczego

Polacy obawiają się trudnego sezonu grzewczego © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

85% Polaków ma obawy związane ze zbliżającym się sezonem grzewczym - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. Żeby poradzić sobie z wysokimi kosztami ogrzewania, ponad połowa badanych jest gotowa obniżyć temperaturę w domu o 2 stopnie Celsjusza.

Przeczytaj także: Ogrzewanie mieszkania. Jak nie wydać majątku?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy Polacy obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego?
  • Jak przygotowujemy się na sezon grzewczy?
  • Jakie są sposoby na ograniczenie zużycia prądu?


Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że sezonu grzewczego najbardziej boją się kobiety i osoby z grupy wiekowej od 35 do 44 lat (po 89%).

fot. mat. prasowe

Czy martwisz się "trudnym okresem grzewczym"?

Odsetek osób obawiających się najbliższego okresu grzewczego wynosi ponad 80%.


67% respondentów chce się w jakiś sposób przygotować na sezon grzewczy, co trzeci respondent (33%) przyznaje, że oszczędza na ten cel pieniądze. Nieco częściej oszczędności na przyszłe opłaty związane z ogrzewaniem gromadzą kobiety (36%) oraz osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej od 18 do 65 lat (37%).

fot. mat. prasowe

Czy i w jaki sposób przygotowujesz się na trudny grzewczo okres?

Znacznie ponad połowa badanych (67%) w jakiś sposób przygotowuje się na trudną grzewczo zimę.


Temperatura powietrza w domu najczęściej uznawana przez badanych jako idealna to 22%. Respondenci pytani o to, czy byliby gotowi obniżyć ją o 2 stopnie Celsjusza w większości (57%) odpowiedzieli twierdząco.

fot. mat. prasowe

Gotowość do obniżenia temperatury w mieszkaniu o 2 stopni zimą

57% respondentów jest gotowych obniżyć temperaturę w domu o 2 stopnie Celsjusza.


Zdaniem Polaków zdecydowanie najmniej uciążliwym sposobem na redukcję zużycia prądu jest ograniczenie oświetlenia szyldów i reklam. Tylko 13% badanych twierdzi, że ograniczenie oświetlenia ulicznego byłoby nieuciążliwe. Podobny odsetek – 12% byłby za obniżeniem temperatury powietrza w sklepach, urzędach czy szkołach. Co ciekawe nieco chętniej obniżalibyśmy temperaturę w pomieszczeniach zimą niż rezygnowali z klimatyzacji latem.

fot. mat. prasowe

Najmniej uciążliwe sposoby na redukcję zużycia prądu

Zdaniem Polaków zdecydowanie najmniej uciążliwym sposobem na redukcję zużycia prądu jest ograniczenie oświetlenia szyldów i reklam.


Wyniki naszego badania pokazują, że komfortowa temperatura w mieszkaniu czy domu to zdaniem Polaków 22 stopni Celsjusza. Jest jednak spora liczba osób, która uważa, że ta temperatura powinna być jeszcze wyższa. Obecny kryzys energetyczny może jednak wymusić konieczność obniżenia temperatury, co z punktu widzenia medycznego byłoby dobrym posunięciem. Zgodnie z normami wskazanymi przez WHO optymalna temperatura w pomieszczeniu w krajach z chłodniejszym klimatem powinna oscylować pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. Z naszego badania wynika, że większość Polaków akceptowałaby takie obniżenie temperatury. – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1037). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: